'הטיולים של נדב זה לא רק שם של חברת טיולים. יש באמת מדריך כזה…'

שיחה מקומית עם נדב ותמר גבלינגר, בעלי חברת הטיולים של נדב בברלין. שלום, תמר ונדב. איך נולדה החברה שלכם וכמה זמן אתם קיימים? החברה הוקמה בשנת 1996 כחברת טיולים באנגלית. שמנו לב כי קיים פער בין מחירי הטיולים בעברית ובאנגלית שהיו מוצעים באותו זמן בברלין, כשישראלים רבים העדיפו להשתתף בטיולים באנגלית בשל מחירם הגבוה של הטיולים בעברית. בשנת 2008 היינו הראשונים להציע טיולי הליכה בעברית. שאר החברות הלכו אחרינו. כמה אנשים עובדים בחברה? בחברה עובדים היום קרוב ל-70 מדריכים בנוסף לאנשי המשרד, כאשר כשליש מהם ישראלים. במה שונים הסיורים שלכם מאלה שמציעות חברות אחרות שפועלות בברלין? כל המדריכים הם אקדמאים, רובם בעלי תואר שני או דוקטורט שחיים בעיר שנים רבות. אנחנו רוצים שהמטיילים ירגישו שהם קיבלו סיור מעמיק, עם מדריך שמכיר את העיר לעומקה וישמח לענות על כל שאלה. אנחנו נמצאים כבר הרבה שנים במקום הראשון בהמלצות של חברת טריפ אדבייזור בברלין עם יותר מ – 12,000 חוות דעת. מרשים. מה הסיור הכי פופולרי שלכם? הסיור הכי פופולרי שלנו בעברית נקרא המיטב של ברלין. במהלך טיול זה רואים את כל האתרים המרכזיים בברלין כמו שער ברנדנבורג, החומה ועוד. ההסברים של המדריכים בטיול עוזרים למטיילים להבין את העיר טוב יותר, כדי להמשיך וליהנות ביתרת השהות שלהם בברלין. באנגלית הסיור הכי פופולרי הוא הסיור לאתר ההנצחה במחנה הריכוז זקסנהאוזן. אני גם צריכה לציין שאנחנו החברה היחידה שכמעט כל המדריכים שלה עברו את קורס ההכשרה של האתר. והסיור הכי טוב שאנשים לא יודעים עליו מספיק? הסיור הקולינרי הוא סיור מדהים. בנוסף לטעימות המעניינות, הטיול עובר באזורים שאליהם תיירים מתקשים להגיע בכוחות עצמם. בטיול הזה שומעים כיצד משפיע האוכל על התרבות והתרבות על סצינת האוכל הברלינאית. לאורך הסיור מבקרים בשווקים, במוסדות קולינריים חשובים ומגלים את ברלין דרך המקומות שבהם הולכים המקומיים. וגם טועמים קצת? כמובן.
מישראלים שמטיילים איתנו למדנו שהרחובות בברלין לא מוארים בלילה כמו בישראל, שאין מספיק פחי זבל ושזו הפתעה גדולה שהשירותים כאן עולים כסף. הכול כנראה קשור לעובדה שהגרמנים הם עם מאוד חסכן…
מה אנשים לא יודעים על החברה שלכם? שיש באמת מדריך שקוראים לו נדב, זה לא סתם השם של החברה. וברצינות – אנחנו חברת הטיולים הגדולה ביותר בברלין חוץ מחברות טיולי החינם כביכול, שבהם יש תחלופה מאוד גבוהה של מדריכים. מה הפרופיל של מדריך בחברה? אקדמאי, שגר שנים רבות בברלין והוא אדם לפני שהוא מדריך.
הטיולים של נדב
הטיולים של נדב. הכי גדולים בעיר
לאיזה יעד בברלין או בסביבתה הייתם רוצים להוסיף סיור? לעיר המבורג. בסך הכל עם הרכבת מדובר בנסיעה של כשעה וחצי מברלין. עיר מרתקת, מרכז הבילויים של גרמניה. באמת? כן, במיוחד אם אתה חובב מיוזיקלס. אני לא. לא נורא. אבל תדע שהמבורג זאת העיר השנייה בגודלה בגרמניה ויש בה אפילו שני רחובות שנקראו על שמם של קרובי משפחה של נדב. אז נדב מהטיולים של נדב בברלין הוא בכלל מהמבורג. תגידי, תמר, אם אנחנו מעמידים לרשותכם מטוס שממריא מנקודת המפגש שלכם, לאן אתם לוקחים את המטיילים? לישראל. זו המדינה שלנו הכי אכפת ממנה, שכואב לנו כשקורים בה דברים לא טובים ואם אפשר לעודד את הכלכלה והתיירות בה, אז זה מה שנעשה וזה מה שאנחנו עושים בטיולים ובפגישות עם לא ישראלים. אוקיי, עברתם את הבוחן בציונות. ספרו לי, מה תיירים לא יודעים על ברלין? שזו העיר שגדלה הכי מהר באירופה. בעשור האחרון האוכלוסייה שלה גדלה בחצי מיליון תושבים והיד נטויה. מה למדתם על העיר לאורך השנים מהתיירים שמטיילים אתכם? שהרחובות לא מוארים בלילה כמו בישראל, שאין מספיק פחי זבל ושזו הפתעה גדולה שהשירותים עולים כסף. הכול כנראה קשור לעובדה שהגרמנים הם עם מאוד חסכן. מה הדבר הכי מצחיק או מוזר שקרה לאחד מכם בברלין? העובדה שברלין היא העיר הכי ליברלית באירופה גורמת לכך שתמיד יש מפגשים מצחיקים או מוזרים. אני רואה שנדב רוצה להגיד משהו. אני חושב שהדבר הכי מוזר או מצחיק זה לפגוש בתור לסופר את השכן שלי, סוון שהוא הדורמן סלקטור האגדי והקשוח של הברגהיין (מועדון טכנו מפורסם – צ.י.), ולראות איך הוא מדבר בצורה חביבה עם הילדים שאין להם מושג מי הוא. והם נמשכים אליו רק בגלל המראה החיצוני המיוחד שלו.
עד לפני עשר שנים היינו רק ארבעה מדריכים בכל השפות. כרגע אנחנו עובדים על כמה פרויקטים חדשים, שאנו מקווים שיפתחו בפנינו קהלים חדשים. כמובן שהכוונה היא להמשיך ולהתמקצע במה שאנחנו הכי טובים בו שזה טיולים בברלין.
איזה מקום בעיר אהוב עליכם אבל אתם לא מגיעים אליו באף אחד מהסיורים? אזור אגם טגל (Teglersee). בקיץ בגלל הטבע ובחורף בגלל ההיסטוריה והמעדנים החמים. איזה לאום חוץ מישראלים אתם אוהבים להדריך? אנחנו חברה בינלאומית ככה שאנחנו מדריכים אנשים מכל העולם. הטיולים המרגשים ביותר הם, כמובן, עם מטיילים מהעולם הערבי. ליתר דיוק ברגע שבו מוסרים המחסומים והם מתחברים לטיול ולמדריך שמולם. במהלך כנס, הצטרפו לטיול היהודי קבוצה של מוסלמים שממש התעניינו והתרגשו. זה היה מרגש לכל הצדדים. תמר, את רוצה להוסיף… תכתוב שההודים הם העם הכי מנומס. כתבנו. איך תשתנה החברה שלכם במהלך חמש השנים הבאות? יש תוכניות לעתיד? המקום שאנחנו נמצאים בו כרגע מאוד נוח לנו. חווינו צמיחה מדהימה בשנים האחרונות כי עד לפני עשר שנים היינו רק ארבעה מדריכים בכל השפות. כרגע אנחנו עובדים על כמה פרויקטים חדשים, שאנו מקווים שיפתחו בפנינו קהלים חדשים. כמובן שהכוונה היא להמשיך ולהתמקצע במה שאנחנו הכי טובים בו – טיולים בברלין.
המיטב של ברלין
הטיולים של נדב. צוות גדול של 70 מדריכים.
לא ניפרד בלי לדרוש מכם המלצה על בית קפה או מסעדה, אבל לא לתיירים דווקא… הווינר קונדיטורי קפה האוס (Wiener Conditorei Caffehaus). אני מעלה שני קילו רק מלהסתכל על תצוגת העוגות. כדאי לבוא גם כדי לראות את הבגדים המגונדרים ותצוגת מכוניות היוקרה מחוץ לקפה של מי שבא לאכול את השטרודל המפורסם שלהם. יש להם עוד סניפים בברלין אבל כאן נמצאת המאפייה ויש סיבה למה כל הברלינאים נוסעים דווקא לסניף הזה. הכתובת היא: Hohenzollerndamm 92 והמקום פתוח כל יום מ 08:00 עד 19:30. 

להרשמה לסיורים הקליקו כאן