הזמנת מלון או דירת נופש דרך בוקינג. למה ואיך.

מפת מלונות בוקינג

מאת חיים גולדמן

גם אם אנחנו לא אוהבים לחשוב על זה, לכל החופשה יש מחיר והרכיב המרכזי של מרבית החופשות בחו״ל וגם בארץ הוא אתר האירוח שבו אנחנו בוחרים. כמובן שההשפעה לא מסתכמת רק בסעיף ההוצאה הכלכלית אלא גם בסוג החוויה ובאופי של הטיול כולו. 

מלון או דירת נופש שאינם מתאימים לצרכים ולהרגלים שלנו, עשויים לפגוע כבר מהרגע הראשון ופשוט לקלקל את אווירת החופש. 

אתר בוקינג, למשל, המוכר מאוד גם לנופש הישראלי, מציע את כל סוגי מקומות האירוח וזה אומר לא רק מלונות, שהם הסיבה הראשונה שבגללה מגיעים לבוקינג, אלא גם דירות נופש דוגמת airbnb, צימרים (אפילו אצלנו בצפון), אירוח בחוות חקלאיות, אוהלי אירוח שנקראים יורטים, ריאדים, וילות, כפרי נופש ובעצם כל פתרון אירוח תיירותי שקיים בעולם.

יש הרבה אפשרויות שם בחוץ

כיום מרבית מקומות האירוח מוצעים לנו לא רק באמצעות בוקינג אלא גם דרך עשרות אם לא מאות אתרי אינטרנט ומערכות הזמנה שונות. את אותה דירה ממש או את אותו המלון תוכלו למצוא בגרסאות שונות ולפעמים גם במחירים או בתנאים שונים בכל אחד מאותם אתרים. כדאי לציין שרבים מהאתרים שייכים לאותה רשת על, כך למשל בוקינג היא גם הבעלים של פרייסליין, אגודה, קיאק ועוד אתרים וחברת אקספדיה היא בעלים של מספר חברות וכן הלאה. 

השאלה באיזה אתר כדאי להזמין כוללת כמובן התלבטויות כגון, מה יקרה אם תצוץ פתאום איזו בעיה? האם החדר במלון נראה במציאות כמו שהוא נראה בתמונות? מה לגבי חוות הדעת והביקורות שמופיעות באתר והאם הן באמת נשלחו על ידי נופשים אמיתיים או שמישהו פיברק אותן? האם המחיר שמוצג באתר הוא באמת המחיר שנשלם או שפתאום הוא יתנפח? יש גם חשש משימוש באתר לא ישראלי, כזה ששירות הלקוחות שלו אינו נמצא בארץ וידרוש אולי תקשורת באנגלית. 

לכל השאלות והחששות אפשר להוסיף גם אגדות אורבניות שיוצרים המתחרים או סוכני נסיעות שמעדיפים שנזמין דרכם. לאלה תמיד יהיו סיפורים על בעיות כאלה ואחרות באתר בוקינג או בכל אתר אחר, מתוך אינטרס כלשהו שלהם. 

בגזרת החששות, נראה שהאתר שזוכה להכי הרבה קרדיט, כלומר אמון מצד הציבור הוא אכן אתר בוקינג שמציע ככל הנראה את המגוון הרחב ביותר של מקומות אירוח בעולם. ישנן טענות גם נגד האתר הזה, בעיקר בנוגע לסוגיית המע״מ בחופשה שמוזמנת בארץ (המחיר בארץ מצויין ללא מע״מ בניגוד לחוק הישראלי) וישנן טענות נוספות שקשורות בעיקר בטריקים שיווקיים למיניהם. עדיין, בוקינג הוא אתר אמין מאוד, חברותי למשתמש ובאופן כללי קל להזמין דרכו ולא פחות חשוב גם לעקוב אחרי ההזמנה, לבטל אם צריך או לפנות למחלקת השירות.

תיבת החיפוש של אתר בוקינג

Booking.com

עוצמת הגודל של בוקינג

לעומת אתרי צימרים ישראלים למשל, המציעים צימרים בישראל בלבד או אתר airbnb שבו נמצא רק דירות נופש פרטיות, בוקינג הוא אתר על שכולל את כל קשת אפשרויות האירוח, ממלונות של רשתות, דרך מלונות בוטיק, דירות נופש פרטיות, ריזורטים, אכסניות וכל צורה אחרת של אירוח תיירותי שאפשר להעלות בדימיון. 

גם אפשרויות הסינון בבוקינג בזמן חיפוש מלון או דירת נופש מגוונות במיוחד. אפשר למצוא מקום אירוח לפי הפופולריות שלו, התאמת הנגישות שבו, המתקנים שלו וכמובן גם גובה התקציב. סינונים נוספים יכולים לכלול את השאלה האם במלון ארוחת הבוקר כלולה במחיר או לא, האם יש חניה, בריכת שחייה, שירותי ספא וכן הלאה. עוד בבוקינג, אופצייה לחיפוש על המפה, כדי לוודא שהמלון או דירת הנופש שלנו נמצאים בדיוק היכן שאנחנו רוצים. 

אחד הקריטריונים החשובים ווהמשמעותיים ביותר בבוקינג הוא ציון חוות הדעת של נופשים שכבר שהו באתרי אירוח שאנחנו מתעניינים בהם. לפעמים מגיע מספר חוות-הדעת למאות ואלפים ובקריאה של אחדות מהן אפשר לקבל רושם אמיתי ולא פרסומי או שיווקי, מאנשים כמונו שישבו בתום החופשה לסכם את החוויה שלהם ובכך יכולים לסייע לנו להחליט האם זה מקום שמתאים לנו או לא.

הכוח של חוות הדעת

מבחן העדות האישית של אורחי מלונות ודירות נופש הוא אחת החוזקות הגדולות ביותר של אתר בוקינג כשממול, לא מעט אתרים שבהם מספר הביקורות נמוך מאוד, לא משקף את תמונת המציאות במקרה הטוב ובמקרה הרע פשוט מפוברק מטעם בעלי העסק.

נוסיף גם, שלא כמו באתרים אחרים שמסתירים את המיקום המדוייק של מקום האירוח, בבוקינג יש חשיפה מדוייקת של הכתובת והמיקום על המפה וכך גם יש תצוגה ברורה בעניין המחיר (למעט נושא המע״מ בהזמנה בארץ), מדיניות הביטול, מועדי החיוב ועוד.

לפעמים נמצא בבוקינג מספר הצעות מחיר לאותו המלון, כשמחיר אחד רלוונטי להזמנה עם אפשרות ביטול ואחר להזמנה ללא אפשרות ביטול. כמובן שגם סוגי החדרים מופיעים בכל דף מלון או מקום אירוח וגם כאן המחיר עשוי להשתנות על פי התכונה של החדר, למשל אם יש נוף לים או רק לחצר הפנימית.

בבוקינג אנחנו יודעים בדיוק איזה חדר הזמנו, מה יש בו, איפה המלון ממוקם, מה כולל למחיר וכיצד ניתן לבטל, אם מתחרטים, או לא יכולים לצאת לחופשה. נאמר כי תמיד כדאי ללכת על הזמנה עם אפשרות ביטול, כי בחיים אי אפשר לדעת מה יקרה.

יש מי שמעדיף לפני כל הזמנה בבוקינג להשוות את המחיר באתר המקורי של המלון. באתרים אלה מופיעים מעת לעת הנחות מיוחדות לחברי מועדונים, אבל מבחן המציאות מראה שכמעט תמיד המחיר שנשיג בבוקינג שווה או אפילו טוב יותר מזה שמוצע לנו במלון. בכל מקרה, תמיד כדאי לבדוק, לפני כל ההזמנה, כדי לוודא שזהו אכן המצב.

קישור לאתר בוקינג

קל להזמין, אבל גם לבטל

בנוגע לאופציה החשובה של ביטול הזמנה, במידת הצורך, ביטול בבוקינג הינו קל לא פחות מביצוע ההזמנה עצמה וזה חשוב וגם מרגיע לדעת. גם התראות שיגיעו אלינו למייל לאחר ההזמנה יהיו בשפה שלנו, בעברית, מה שיהפוך את כל התהליך לפשוט וידידותי יותר. 

כמו חבר טוב שנמדד בעת צרה, גם אתר טוב נמדד בזמן מצוקה. אם ניתקל למשל בטעות בחיוב, שירות הלקוחות של בוקינג הוא כנראה היעיל ביותר מבין האתרים המתחרים ואל תתפלאו אם הקשר שיצרו אתכם לאחר הפנייה יהיה בעברית. בוקינג יבררו עבורנו את הטעות ולאחר בדיקה שלהם מול המלון, יזכו אותנו.

מכיוון שחלק ניכר מההכנסות של מקומות האירוח מגיע דרך בוקינג, פנייה מצד החברה תמיד תיבחן באופן מיידי ותוך מתן מקסימום יחס, מה שפחות עובד בפנייה של לקוחות פרטיים. 

לסיכום, אתר בוקינג הינו לא רק אתר אמין מאוד בתחום הזמנת מקומות האירוח התיירותיים אלא גם נחשב יוצא דופן בנוף אתרי ההזמנות. הגודל והעוצמה עושים את שלהם ובעיקר עובדים בשבילנו כדי שהחופשה שלנו, תתחיל, תימשך וגם תסתיים בהצלחה וללא תקלות.

קישור לאתר בוקינג

השאירו תגובה