ההסתערות על הבונקר של היטלר, גירסת משחק המחשב

מאות טנקים בתוך העיר, חילופי אש עזה וחיילים רוסים מול גרמנים בקרב פנים מול פנים. אלה היו סימני השבוע האחרון של חודש אפריל 1945 שהיווה את אחד המהלכים האחרונים במלחמת העולם השנייה ובסופו כניעת גרמניה הנאצית

עבור צעירים רבים הנגישות לפרק חשוב בהיסטוריה של אירופה ושל העולם כולו – מלחמת העולם השנייה – מושגת דווקא דרך משחקי מחשב. לא מעטים המשחקים שמכלילים את הקרב על ברלין בין האפשרויות שניתנות לשחקנים וגם כאן מוצגת דוגמה של הקרב על ברלין שבו הכוחות הרוסים פושטים על העיר (בחודש אפריל 1945).

אמנם לא מדובר בשחזור או בתמונות בעלות ערך היסטורי אבל עדיין המבנים, כלי הנשק, המצב הכללי שבו שרויה העיר ובעיקר האווירה בזמן המשחק כולאים בתוכם טיפ טיפה מהדבר האמיתי.

הבחור שמדבר בזמן המשחק הוא בעל הערוץ ביו טיוב שכבר השיג הרבה מאוד מנויים לסדרת משחקי המלחמה שאותם הוא משחק ומשדר. כאן מובא הפרק האחרון במה שהוא מבחינה היסטורית אחר מרגעיה האחרונים של המלחמה.

אם המשחק מעניין אתכם ואתם מחפשים לשחק בו בעצמכם הנה כמה עובדות שלא באות ביחד עם החבילה.

2.5 מיליון חיילים רוסים

הקרב על ברלין החל לאחר שהצבא הרוסי כבר פרץ את קווי ההגנה של גרמניה ממזרח לעיר. לגרמנים לא היה הרבה סיכוי שכן רק 100,000 חיילים מהם רבים צעירים מדי או לא-מיומנים נותרו להגן על העיר ומולם מאגר אין סופי של נשק וחיילים.

למעלה מ-2.5 מיליון חיילים רוסיים, 7500 מטוסים, 6000 טנקים ואלפי כלי ארטילריה פנו לתקוף את גרמניה ולחסל את המשטר הנאצי. סטאלין שחשש כי בעלות הברית "יגנבו" לו את כיבוש ברלין – משימה שנחשבה להיסטורית ובעלת משמעות – האיץ בגנרלים שלו ובמקביל גם ניצל יריבות בין שניים מהם כדי ליצור תחרות שהיוותה תמריץ לכיבוש מהיר.

לחימה עיקשת

הגרמנים הופתעו מקצב ההתקדמות הרוסי ומלבד הישגים מקומיים וזמניים היו רוב הזמן במגננה על חייהם. אחת הסיבות ללוחמה העזה ולהתנגדות של הגרמנים גם כשהיו מכותרים או בתנאים נחותים היתה הפחד. סיפורי הזוועה על הגורל המר של אזרחים כמו גם חיילים שנפלו בשבי הרוסים לא הותירו ברירה אלא להילחם עד הנשימה האחרונה.

היטלר עצמו עוד האמין שכוחותיו יכולים להדוף את הרוסים אלא שבתוך שבוע (החל מה-23 באפריל, 1945) הצליחו הרוסים לכבוש את העיר והיטלר שהחליט לא לעזוב את ברלין התאבד.

כיסי התנגדות קטנים בתוך ברלין עוד המשיכו לייצר בעיה עבור הרוסים אבל ב-2 במאי כבר הונף הדגל הרוסי מעל הרייכסאט והיו דרושים רק עוד מספר ימים עד לכניעת גרמניה הנאצית, בשמונה במאי.

השאירו תגובה