דייג ברומניה, המדריך

דייג ברומניה
מאת נמרוד אלמגור

אתרי הדיג הרשמיים, כגון הדלתא של הדנובה, אגמים במישור ובגבעות, אינם רבים, ורק בדלתא יש פיקוח ממשי, שיעילותו כנראה נמוכה, הדגים מתמעטים לפי הידוע, אך תייר הרוצה לדוג במקומות שכאלה, כדאי מאד שיצטייד ברשיון , או לחילופין יצא עם מקומי, דיג או מדריך המכיר את הנוהלים, וגם את החוקים הבלתי כתובים, אך מה שציינתי הוא היוצא מן הכלל, ברומניה אלפי מקומות בטבע, שבהם יש דגים ואין בעל בית. לא שאין חוק דייג אלא שאין פיקוח ממשי, ואין גם אפשרות לשאול או לקבל מידע כלשהו.

אני שמסתובב כאן שנים רבות נוהג בשיטה של להצטרף לחבורה מקומית של דייגים, להתיידד, והרומנים בטבע בדרך כלל ישמחו לשתף פעולה, לעזור, להדריך ולהתגאות במה שתפסו (משותף כנראה לדייגים בכל העולם, תמיד בתוספת ההערה שאתמול שלשום היה הרבה יותר מוצלח …והיום זה לא היום הכי טוב…)

למי שיש רכב שטח, והוא מספיק סקרן לחפש מסלולים חדשים ויש לו חכה פשוטה (מקל בשפת הדיגים) וגם למי שאין ציוד, יש סיכוי טוב למצוא מקום דיג, בדרך כלל ימצא בין הדייגים מי שישאיל חכה, וגם ימליץ ויתן מהפיתיון שלו. כך תעבירו שעות רבות של בילוי שכזה, הנגמר בסוף היום בפרידה ידידותית ובלגימת בירה משותפת.

ברומניה מעל אלפיים אגמים שיש להם שם, ועוד שטחי ביצה, מאגרי מים לאורך הנחלים, אגמי סכר, ואפילו נחלים עם מים זכים בהר, המתאימים לדייג "פורלים", מסוגים שונים, אלא שדיג פורלים דורש מומחיות וציוד מיוחד.

אנשי השלטון הקודם בעיקר הם אלו שהשתלטו על מקומות גידול דגים, לאחר "מהפכת"1989" ואכן יש בריכות ואגמים רבים בעיקר לאורך הכבישים הראשיים, אך גם במקומות יותר רחוקים אליהם יש שילוט, בהם כניסה מסודרת ודיג מתאפשר בתשלום, בחלק ניכר מהמקומות הדייגים מתלוננים שהדיג מועט, ומדובר לעיתים בסוג של הונאה חלקית, אך לא בכל המקרים, מקובל שתמורת תשלום של בסביבות 10 אירו ליום תוכל לקחת איתך עד 5 קילו דגים, מותר לדוג בחכות בלבד, עד 4 חכות לאדם.

הדגים הנתפסים באגמי המישור והגבעות, הם מיני קרפיון, בעיקר קרפיון עשב, דג טעים שאינו דומה לקרפיונים המפוטמים המגודלים בברכות הדגים אצלנו, מיני קרס, זאב המים הנקרא כאן "שטיוקה" ומיני שפמנון, היכולים להגיע כאן לעשרות קילוגרמים.

מעודנים יותר וקשים יותר לתפיסה הם הדגים הטורפים המהירים, מכובד לתפוס דג טורף טעים מאד שלא הצלחתי לברר את שמו בעברית ונקרא כאן "שלאוו" .

בדלתא של הדנובה כ- 150 מיני דגים, ביניהם דג החדקן המגיע למאות קילו לדג. וגם שפמנונים שכשהם נתפסים בחכה, לא ברור מי הוא הדייג.

אני אישית אוהב את המקומות הנידחים בטבע עם או בלי אנשים אחרים, דיג שאינו תחרותי, וכמות הדגים פחות חשובה, אך כל דייג יכול למצוא כאן את מבוקשו, כולל דייג ספורטיבי ותחרויות דייג רבות. ערוצי הטלוויזיה מלאים בסרטים על דייג, בסרטים, הרומנים מחזירים את הדגים למים, כמי שקצת מכיר רומנים אני בספק רב אם זוהי תמונת המציאות…

השאירו תגובה