16 דברים שלא כדאי לעשות ברומא

מקומות מעניינים ברומא

אל תשתגעו עם הטיפ

ישבתם במסעדה מעולה ברומא ולא הצלחתם להפסיק להתפעל מהאוכל. הארוחה היתה כל כך טובה עד שהחלטתם לתת טיפ נדיב, כדי שיזכרו אתכם. עצרו! ברומא מקצוע המלצרות כמו שבטח הצלחתם להבחין משיטוט בין מסעדות העיר הוא מקצוע מכובד ולא משרה זמנית שמאוישת לכמה חודשים על ידי צעירים שצריכים את הכסף ותלויים בטיפים.

גם אם לא מדובר במשכורות של רופא שיניים (נגיד…), עדיין המלצרים כאן מקבלים משכורת הוגנת ובנוסף כבר שילמתם (ולא ידעתם) עבור ה- 'קופרטו' שכולל את הלחם שהוגש לכם לשולחן. זה לא אומר שצריך להימנע מטיפים. המקובל הוא לעגל את הסכום, במידה והשירות היה לשביעות רצונכם. אם קיבלתם חשבון של 37 אירו למשל, תוכלו לעגל ל-40.

אל תתלבשו כמו בארץ

הטיפ הזה חשוב במיוחד לנו הישראלים שמרגישים (קצת יותר מדי?) בבית בכל מקום. אם בתל אביב אתם רגילים לצאת בבוקר עם פיג'מה כדי לטייל עם הכלב, להמשיך לעבודה בכפכפים ומכנסיים קצרים ולסיים את היום בהליכה לים בלי חולצה, דעו שהרומאים (אלה של היום, כן?) מקפידים מאוד בנושא הפיגורה וההופעה ומשקיעים זמן, מחשבה וגם כסף כדי להיראות ייצוגיים גם כשהם ברחוב.

מבחינת האיטלקי, אין הרבה הבדל בין הליכה בבגדים יפים בזמן הפסג'יאטה המסורתית לאורך הרחוב לבין יציאה לבילוי או הופעה מסודרת ליום עבודה במשרד. האיטלקי תמיד לבוש ותמיד נראה טוב. אם אתם מוכרחים ללבוש את בגדי הריצה שלכם כדי להרגיש ספורטיביים, חפשו פארק או רוצו בשעות הבוקר המוקדמות. בעיר עצמה תגלו מהר מאוד שאנשים מסתכלים עליכם (או נכון יותר מתעלמים מכם) אם בחרתם בבגדים הלא נכונים.

אל תצמדו לפופיק של רומא

כמו בכל עיר, גם ברומא כיף לחפש ולמצוא את המקומות הפחות תיירותיים. אם תגיעו לשכונת טרסטוורה המקסימה, הרשו לעצמכם להתגלגל בין הסימטאות והרחובות הקטנים וגם להרחיק לשכונת מונטוורדה, פינייטו, גרבטלה ואחרות. ככל שתתרחקו מהמרכז המתויר, תיכנסו עמוק יותר לתוך החוויה הלוקאלית של רומא ותהיו בטוחים שגם שם תרגישו את העוצמה של העיר, אולי אפילו יותר.

באיזור גרבטלה למשל תמצאו ציורי קיר עכשוויים שקרוב לוודאי אין להם מקום במרכז ההיסטורי וכן אתרים היסטוריים יחודיים כמו הקטקומבות של קומודילה המתוארכות למאה הרביעית לספירה ובהן אמנות נוצרית מוקדמת.

מלונות באיזור Garbatella

אל תתביישו לדבר

שלא כמו ההולנדים למשל שלפעמים נדמה כי הם יודעים אנגלית יותר טוב מהבריטים או האמריקאים (טוב, לגבי האחרונים זאת לא כזאת חוכמה), האיטלקים קצת פחות יכולים להשוויץ באנגלית שלהם אבל ללא ספק, בעיקר אצל הדור הצעיר, יש תמיד רעב ללמוד ולשפר את השפה. אם תפצחו בשיחה באנגלית, תגלו שיש מי שמעוניין לדבר אתכם. כמה מילים באיטלקית, כמה מילים באנגלית, העיקר שתצרו קשר ורבאלי עם הסביבה שלכם. זאת כנראה הדרך הכי מהירה לשבור את הקרח התיירותי שמבקרים רבים בוחרים להישאר בתוכו במשך כל זמן השהייה שלהם בעיר.

אין שום מדריך לעיר רומא, ולא משנה כמה עדכני, שידע לתת לכם טיפים ועצות כמו המוכר בטבקרייה המקומית או האישה שעומדת בקצה הרחוב ומחכה לאוטובוס. תהיו נחמדים, תשכחו שאתם ביישנים ורומא ותושביה יאירו לכם פנים.

אל תצפו להרבה מהתחבורה הציבורית

אם הגעתם לרומא מברלין, למשל, נכונה לכם אכזבה עמוקה. אמנם יש כאן מטרו וגם טראם אבל שניהם (בעיקר הראשון) לא מגיעים למספיק מקומות בעיר. שלא כמו בבירה הגרמנית המרושתת היטב בזכות רכבות תחתיות ועיליות, חשמליות ואוטובוסים, כאן ברומא ייתכן שתצטרכו להיעזר באוטובוסים כדי להגיע ליעד והאוטובוסים כאן לא עובדים עם שעון שוויצרי. בקושי עם שעון איטלקי.

מלבד שביתות, הצורך לקנות כרטיסים לאוטובוס בחנות הטבק הקרובה ושאר מפגעים שיכולים לשנות לכם את תכנון הזמנים, גם ההמתנה הרגילה לאוטובוס כאן אורכת יותר מדי זמן. זה מסביר למה יש כל כך הרבה וספות בעיר.

אל תזלזלו באתרים ההיסטוריים

היחס של הרומאים לאתרים החשובים בעיר כמו מזרקת טרווי, המדרגות הספרדיות, פיאצה נבונה ועשרות נוספים מזכיר לפעמים דאגה לבן משפחה. עבור הרומאים העבר הוא גם ההווה והעתיד ולא רק בגלל הרווחים הגדולים שמספק ענף התיירות.

ראשת העיר הוציאה בשנה האחרונה חוק שמגן על המזרקות מתיירים שקופצים פנימה כדי לשחות ולהתרענן בימי הקיץ החמים – מעשה שלא יעלה על דעתם של המקומיים.  הקנס אגב בגובה 240 אירו. הגבלה נוספת חלה על אכילה ושתייה במקומות אלה ואם אתם חושבים להדביק את המסטיק שסיימתם ללעוס בתחתית אחת המדרגות הספרדיות (ששופצו לאחרונה גם בעקבות נזקים כאלה), כדאי שתחשבו שוב.

מיותר לציין שגם בקולוסיאום, בפנתיאון או בותיקן עדיף לוותר על חטיפים, פיצוחים ושאר הפתעות קולינריות מהסוג הזה. יש מספיק מסעדות בעיר כדי לאכול בהן והדיעה המקומית היא שאין צורך להמשיך את הארוחה באתרים החשובים.

מלונות באיזור מזרקת מזרקת טרווי
מלונות באיזור פיאצה נאבונה

אל תרוצו לקנות מים מינרלים בסופר

בקבוק מים מינרלים הוא מצרך מבוקש בכל טיול ובהרבה מלונות ישאירו לכם בקבוק-שניים בחדר. ברומא לעומת זאת אתם יכולים להרגיש לגמרי בנוח לשתות את המים שיוצאים מהברז ולהרגיש עוד יותר נוח להתפעל מהטעם שלהם. אנחנו מכירים כמה אנשים (די הרבה, למען האמת) שלא יצליחו להבדיל בין המים מהברז הרומאי למים מבקבוק שנמכר בחנות.

בנוסף יש מערכת של ברזים ברחובות רומא שנקראים נאזוני (אפונים, באיטלקית – מלשון אף) שפועלים ברחבי העיר ומזרימים מים באופן חופשי – מים שמותר לשתות. למרות רעיונות לייבש חלק מהמערכת הזאת בגלל בעיות של בצורת, עדיין המים ברומא זורמים וגם אם יש לכם בקבוק מים מינרליים שסיימתם לשתות, תוכלו פשוט למלא אותו מחדש.

אל תצפו לקבל שירות אמריקאי

שירות היא מילה קדושה בארצות הברית, בערך כמו הפורום או הבזיליקה של סנט פיטר כאן ברומא. העניין הוא שעבור האיטלקים נושא השירות, ה-Service, נמצא הרבה פחות בתודעה או שהוא בתודעה אבל מקבל משמעות שונה לגמרי.

כאן העובד לא אמור לצאת מגדרו כדי לשרת את הלקוח ועל שום אתר חשוב ברומא לא כתוב באותיות לטיניות מובלטות שהלקוח תמיד צודק. להיפך, הלקוחות נדרשים להוכיח את צדקתם ומי שיחליט בסופו של דבר זה העובד.

זוהי תפישה הפוכה מאמריקה שבה כבר בשלב ההכשרה העובדים שנמצאים בתפקידים שירותיים לומדים כי הם אמורים לשרת את הלקוחות, פשוטו כמשמעו.

העובד האיטלקי מחשיב לא פחות מהצורך לשרת את הלקוח גם את זמני ההפסקה שלו, השלווה הנפשית ומצב המשכורת שבמקרה או שלא, נופלת מזאת של עמיתו האמריקאי בהפרש ניכר.

אל תתפלאו אם המלצר נעלם

הזמן ברומא חולף בקצב שונה מאשר בתל אביב. אתם יכולים לשבת לארוחה במסעדה ולגלות שבין המנה הראשונה לשנייה עוברות דקות ארוכות. זה לא בגלל ששכחו אתכם, זה בגלל שהאיטלקים יודעים כי מגיע לכם להירגע.

אף אחד לא מצפה מכם שתסיימו את האוכל מהר ותזמינו חשבון. להיפך, זה יהיה עלבון למסעדה. קחו את הזמן שלכם כשאתם אוכלים, אל תתרגשו אם המלצר יצא לכמה דקות כדי לסדר איזה עניין (אף אחד לא מזניח אתכם, זה בסדר), תיהנו מהריחות, מהצבעים ובעיקר מהטעמים.

אם המסעדה שלכם היא לא מלכודת תיירים אלא מקום שמכבד את עצמו ומצדיק את השם שיש לו, סביר שתוכלו גם להזמין את המנות אחת אחרי השנייה, מבלי להחליט מראש. זאת הדרך האיטלקית ואתם עוד תתגעגעו אליה ברגע שתחזרו הביתה ולקצב המהיר.

אל תזמינו קפוצ'ינו אחרי הצהריים

האיטלקים מאמינים כי החלב בקפוצ'ינו מכביד על העיכול ולכן הם צורכים אותו רק בבוקר ביחד עם מאפה כלשהו. אף איטלקי לא ישתה קפוצ'ינו בתום ארוחת ערב טובה.

אם אתם בכל זאת זקוקים לחלב על הקפה שלכם מעבר לשעת הצהריים תוכלו לבקש קפה מוכתם הידוע לכם בוודאי בשמו המקומי, קפה מקיאטו. כתם חלב קטן זה המקסימום שהאיטלקים מרשים לעצמם אחרי חצות היום.

ובכל מצב, תמיד אפשר לבקש אספרסו.

אל תמנעו משוטטות עם גביע ג'לאטו ביד

בנוסף לאיסור לאכול ולשתות באתרים מרכזיים אפשר לומר שהאיטלקים בהכללה לא אוהבים תיירים שזוללים להם תוך כדי הליכה מול הפרצוף. הרחוב נועד להליכה (בבגדים יפים) ולא לבליסה וכך המרחב הציבורי כולו. אם אתם מוכרחים לאכול משהו, תפסו ספסל או שבו במסעדה.

המאכל היחיד שיש לו פטור מהחוק לעיל הוא הגלידה, או הג'לאטו בשמה המקומי.

הגלידריות הטובת ברומא

אל תוותרו על סיור בוקר מוקדם (אבל ממש)

לוקרציה אודונה שמפעילה Vlog ללימוד השפה האיטלקית יצאה עם חברתה לשוטט ברומא בשעת בוקר מוקדמת וגילתה להפתעתה שכל העיר שייכת לה. אפילו האתרים המרכזיים והפופולריים ביותר נראים כמו מקומות שנעים ללכת בהם – בלי צפיפות, בלי נחילי תיירים, בלי רעש.

כדי לגלות את רומא הנקייה מתיירים – אפילו בימי הקיץ – תיאלצו להשכים בחמש או שש בבוקר ולמהר לעיר. לקראת שמונה או תשע סביר שהאפקט ידעך והחל משעות הצהריים זאת כבר תהיה רומא ההומה מאדם.

אל תבקשו אספרסו

אם אתם הולכים לבר ואתם מעוניינים באספרסו, אין צורך לנסות ולהרשים את הבריסטה (הברמן, באיטלקית) בביטוי 'קפה אספרסו' שכן באיטליה ברור לכולם שקפה הוא שוט אחד של אספרסו. אם בכל זאת תבקשו אספרסו יבינו אתכם כמובן וימזגו לכם את מנת הקפה שלה אתם רגילים אבל הדרך הנכונה לעשות את זה באיטליה היא כאמור להשמיט את המילה אספרסו. באיטלקית זה נשמע כך, Buongiorno, vorrei un caffe.

אם באתם בשביל שני שוטים של קפה תוכלו לבקש un caffe doppio (קפה כפול). באיטליה יותר מקובל להזמין קפה לונגו (ארוך). באיטלקית המשפט יהיה, Vorrei un caffe lungo. קפה לונגו הוא בעצם שוט אחד של אספרסו עם תוספת של מים חמים.

ה-דאבל שוט קופי הוא בקשה אופיינית לתיירים שרוצים את הקפה שלהם חזק אבל בגלל שבאיטליה הקפה חזק מספיק, האיטלקים לא נוהגים לבקש שני שוטים או קפה כפול. אם אתם בעניין של להתמזג עם המקומיים ולהרגיש בבית, כדאי לוותר על הכפול ולהסתפק במקרה הצורך בארוך.

אל תתעלמו מהזרים ברחוב

רומא היא גם הבית של הרבה פליטים ומבקשי מקלט. בשנים האחרונות הגיעו פליטים רבים מאריתריאה ומדינות אחרות באפריקה ולאורך השנה האחרונה נרשמו כמה התנגשויות עם המשטרה, למשל כשזאת ניסתה לפנות מבנה שבו התגוררו משפחות פליטים.

נושא הפליטים מאפריקה ומהמזרח התיכון נוכח גם באיטליה וברומא כפי שהוא קיים במדינות נוספות ביבשת כמו גרמניה, שבדיה ואחרות.

למרות שאתם בטיול ועסוקים בעיקר בליהנות ולשכוח את טרדות היומיום, קצת מודעות פוליטית עוד לא הרגה אף אחד (או שכן?). אם הגעתם לאיזור ברומא שבו יש אוכלוסיה של פליטים או מהגרים, נסו לגלות גם את הפן הלא תיירותי של העיר ולהביט מקרוב בחייהם של התושבים החדשים של העיר.

אל תשאירו את הרדיו סגור

בין אם זה באוטו השכור או בחדר במלון ליד המחשב, הדליקו את הרדיו המקומי והאזינו לתחנות השונות. אל תקשיבו לשירים שאתם שומעים כל הזמן כי דווקא כאן ברומא יש לתרבות המקומית המון מוזיקה מעניינת להציע. לא רק שירים איטלקיים אהובים מפעם אלא גם קולות עכשוויים שימקסמו את חווית השהייה שלכם בעיר הנצחית.

אל תתפשרו על המלון

רומא היא אחת הערים החזקות ביותר ביבשת כשמדובר בהיצע המלונות שבה וכשאתם מגיעים לעיר כדאי לבצע בחירה מושכלת ולקחת רק מלון שיעשה לכם את החופשה קלה ונוחה.

התמקדו במיקום חסר פשרות, למשל באיזור קמפו די פיורי וכך תוכלו לנצל את היתרון של רומא כעיר גדולה מצד אחד אבל כזאת שהמרכז ההיסטורי שלה מאפשר לגלות אותו בהליכה רגלית נוחה.