על אוכל, שתייה ובתי קברות בברלין

בית קפה 21 גרם בברלין

כעיר פרוטסטנטית, בתי הקברות בברלין שונים מאוד ממה שהייתי רגיל אליו. ביהדות, בתי קברות הם מקומות קדושים, אבל מצד השני גם טמאים. מקומות שאחריהם צריך להתנקות. גם במדינות קתוליות, הם מקומות מבודדים ומנותקים מחיי היומיום.

בברלין, חלקית בגלל התפתחות העיר, לעתים קרובות תמצאו בתי קברות במרכז העיר. במיוחד בנויקלן ובקרויצברג, שהייתה לפני 1850 שדה האימונים של הצבא, בתי קברות מכסים חלק גדול משטחי השכונה. גם בגלל המיקום, אבל גם בגלל גישה יותר משוחררת אל המוות, בתי קברות בברלין לעתים קרובות נראים כמו פארקים עצומים, מוקפים בירוק ובעצים, שבהם אתה יכול גם להסתובב גם ללא הצורך לבקר קרוב משפחה מת.

התנאים המיוחדים האלה הובילו למה שנראה כבר כמו מגמה, הפיכת מבנים שהיו שייכים בעבר לבית הקברות, לבתי קפה. אם חושבים על זה, יש בזה הגיון, להשתמש בפינות הירוקות האלה שנמצאות במרכז העיר. הראשון היה בית הקפה Cafe Finovo, שנפתח כבר בשנת 2006 בכניסה לסנט מת'יו בשונברג. קפה שטראוס, בית קפה בסגנון אוסטרי, נפתח בשנת 2013 בקרויצברג, בחלל מרווח של בית הקברות. המבנה לפני 1900, שימש כאולם המתנה לגופות, שלושה ימים לפני הקבורה, למקרה שמישהו יתעורר.

בית קפה 21 גרם בברלין
בית קפה 21 גרם בברלין, צילום: איתי נוביק

התוספות החדשות ביותר נפתחו לאחרונה, בנויקלן. בבית הקברות סנט יקובי, התמקם ביתן קטן מהחבר'ה של Prinzessinnengarten, שמציע אוכל ושתייה ובצד השני של הרחוב, קרוב לסנט תומאס נפתח לאחרונה 21 גרם . מלבד הקפה ועוגה ההכרחיים, המקום הזה מציע גם תפריט אוכל מגוון והוא פתוח עד מאוחר. אם כי לא כל כך ותיק, המקום כבר צבר מוניטין ובמיוחד בסופי שבוע, כדאי להזמין שולחן.

התמונות צולמו ב 21 גרם, ארוחת הבוקר מומלצת מאד.

**

צאו לסיור קולינרי בברלין עם איתי נוביק

השאירו תגובה