ברלין או מינכן, איפה משתלם יותר? מבחן יוקר המחייה

ברלין מול מינכן

השוואת יוקר המחיה בין מינכן לברלין לא מסתירה בחובה הפתעות מרעישות אבל תמיד מעניין לראות את המספרים העדכניים. על פי אתר השוואת המחירים Nambeo.com אלה הם ההבדלים העיקריים בין שתי הערים הגרמניות:

נתחיל במשכורת החודשית, הרכיב החשוב ביותר במשוואה. משכורת חודשית נטו אחרי מס במינכן מגיעה בממוצע ל- 2507 אירו. בברלין על אותה עבודה תקבלו רק 2067 אירו, כמעט 18% פחות. זה הבדל משמעותי ואחרי שהבהרנו אותו אפשר לגשת למספרים הקטנים (וגם הגדולים) ולגלות כמה עולה ארוחה במסעדה, קנייה בשוק, שירותי תחבורה, אינטרנט, בילויים, חינוך, לבוש וכמובן שכירות וקנייה של דירה.

תחבורה

כרטיס יומי לתחבורה הציבורית עולה בשתי ערים סכום דומה של 2.80 אירו. כרטיס חופשי חודשי כבר מתחיל להראות הבדלים בין הערים. בברלין המחיר הוא 81 אירו, לעומת 66 אירו לתושבי מינכן. במינכן, מסתבר, לא רק מרוויחים יותר אלא גם נוסעים בזול יותר בתחבורה הציבורית. זול יותר גם להתחיל נסיעת טקסי במינכן, הבדל של 5% בלבד אבל כל קילומטר עולה בברלין 5% יותר. גם זמן ההמתנה של נהג המונית עולה בברלין 7% יותר.

למי שמעדיף לנסוע ברכב הפרטי, בשתי הערים המחיר לליטר דלק הוא פחות או יותר אותו הדבר. וכמה עולה הרכב עצמו? מכונית טויוטה קורולה 1.6 עולה בשתי הערים כ-18 אלף וחצי אירו. פולקסווגן גולף עולה בברלין אלף אירו פחות.

מכולת ושוק

במינכן החלב עולה קצת יותר מאשר בברלין, 7% יותר. האורז עולה 18% יותר, ביצים עולות בערך אותו דבר וכך גם תפוחים ובננות. איפה ההבדלים? תפוחי אדמה בברלין יקרים בכמעט 30%. גם הבצל יקר יותר בברלין ואם אתם חובבי חסה גם עליה תשלמו תמיד יותר בבירה. במינכן לעומת זאת המים יקרים בכמעט 30% וגם היין יקר ב-15%.

חינוך פרטי

גן ילדים פרטי ליום שלם יעלה במינכן 683 אירו לחודש. בברלין תוכלו לשלוח את הילד לגן הפרטי ב- 216 אירו, שליש מחיר. אם תרצו, אפשר לשלוח שלושה ילדים בברלין לגן פרטי במחיר של ילד אחד במינכן. בית ספר בינלאומי בדרך כלל בשפה האנגלית יעלה במינכן 16,533 אירו לשנה ובברלין 10,917, הבדל של 33% לטובת ברלין.

הלבשה

בתחום הלבוש אתר Numbeo ביקש מגולשים הגרים בשתי ערים אלה לספר כמה עולה זוג מכנסי ג׳ינס ליוייס 501 או דומות. המחיר בברלין ובמינכן כמעט זהה. זה נכון גם לגבי מחיר שמלת קיץ מרשת כמו זארה או H&M. במחירי הנעליים נרשמו הבדלים של 5%- 10% פעם לטובת ברלין ופעם לטובת מינכן.

עוד כמה הבדלים בין ברלין למינכן, מנוי חודשי למכון כושר יעלה לכם בברלין כמעט 30% פחות, 25 אירו לעומת 34 אירו במינכן. אם תרצו לשכור מגרש טניס לשעה בסוף שבוע זה יעלה לכם בברלין כמעט 17 אירו לעומת 20 אירו וחצי במינכן. כרטיס לקולנוע עולה בשתי ערים סכום דומה של 11 אירו בממוצע.

מסעדות

ארוחה במסעדה לא יקרה תעלה לכם בברלין 33% פחות. – 8 אירו בלבד לעומת 12 אירו בבירת בוואריה. ארוחה לשני אנשים שכוללת שלוש מנות בברלין תסתכם בחשבון של 41 אירו לעומת 60 אירו במינכן. אפילו במקדונלד'ס יש הבדל של 10% לטובת ברלין.

חשבונות

במחירי האינטרנט אין הבדלים בין שתי ערים וכך גם במחירי המובייל. איפה כן יש הבדל? בחשבונות החודשיים עבור חשבון חשמל, חימום ומים. בדירה רגילה תשלמו בברלין 238 אירו בחודש לעומת 210 אירו במינכן.

דיור

נסיים את ההשוואה בתחום החשוב ביותר מבחינת ההוצאות, סעיף הדיור והשכירות. דירת חדר במרכז העיר בברלין תעלה לכם בממוצע 794 אירו בעוד במינכן תצטרכו לשלם 1081 אירו. דירת חדר מחוץ למרכז ברלין עולה 569 אירו בממוצע ובמינכן 838 – פער של 30%. דירת שלושה חדרים במרכז העיר ברלין עולה 1556 אירו לחודש ובמינכן מדובר כבר בסכום גדול של 2160 אירו. מחוץ למרכז אותה דירה תעלה בברלין 1074 אירו ובמינכן 1592 אירו, הבדל של 32% בין שתי ערים.

אם אתם רוצים לקנות את הדירה שלכם תגלו מיד שהפער גדל. כל מטר רבוע של דירה במרכז העיר עולה בברלין כיום 5143 אירו בממוצע. במינכן הסכום כמעט כפול, 9750 אירו. מחוץ למרכז מטר רבוע בברלין עולה 3441 אירו ובמינכן 6840 אירו, מחיר כפול. במילים אחרות על כל דירה 50 מטר במינכן תוכלו לקבל בברלין 100 מטר. נתון אחד אחרון לסיום, הריבית השנתית על המשכנתא לתקופה של 20 שנה יקרה יותר בברלין, 1.95 לעומת 1.78 אחוז במינכן.

לסיכום: למרות שברלין זולה יותר ברוב הקטגוריות, כוח הקנייה בברלין נמוך יותר בהשוואה למינכן ב- 2.17 אחוז וזה בזכות המשכורת העדיפה בהרבה של מינכן. זהו לא הבדל גדול מה שאומר שבמבט כולל של יוקר המחייה אל מול השכר הממוצע, שתי הערים כמעט שוות.

השאירו תגובה