ברלין מול אמסטרדם, מבחן יוקר המחיה

ברלין או אמסטרדם

בין מחירי שכירות הדירה למחיר של קרטון חלב, הפערים בין ברלין ואמסטרדם יציבים ועקביים ולמרות שבברלין צריך לשלם הרבה יותר עבור חשבונות המים, הגז והחשמל בסוף החודש הארנק הברלינאי יישאר מלא יותר

70%

את מבחן השוואת יוקר המחיה פותחת הבירה הגרמנית ברגל שמאל. הוצאות החשמל, החימום והמים לדירה בת 85 מ"ר בברלין גבוהות ביותר מ-70 אחוזים לעומת אמסטרדם. לזכותה של ברלין ייאמר שזאת הפעם הראשונה והאחרונה כמעט שבה אמסטרדם מנצחת.

40-50%

מכאן והלאה התמונה משתנה. הפרש של יותר מ-40% לטובת ברלין תמצאו במחירי השכירות של הדירות. בעוד בברלין תצטרכו להיפרד מ-692 אירו בממוצע כדי להיכנס לדירת חדר, באמסטרדם יבקשו מכם 1285 אירו. המצב כמובן לא משתנה גם כשמדובר בדירה גדולה יותר שמתאימה למשפחה. עבור שלושה חדרים בשכירות (במרכז העיר) יבקשו מכם בברלין 1300 אירו לעומת 2250 באמסטרדם.

30%

נמשיך למנה העיקרית. אם אתם זוג שרוצים לסעוד במסעדה לא מדי יוקרתית בברלין ואז לאכול את אותה הארוחה במסעדה דומה באמסטרדם תגלו שבאמסטרדם לוקחים מכם 33% יותר. אותו הפער קיים גם במחיר בירה מקומית, בקבוק מים במסעדה ו… קילו תפוחי אדמה בחנות הירקות הקרובה.

קפוצ'ינו בברלין. זול בעשרה אחוזים

ברלין מול אמסטרדם
גם הקפוצי'נו בברלין זול יותר. Michela Simoncini cc by 2.0

20-30%

במוצרי הצריכה והמכולת השונים, כמו גם במגוון רחב אחר של מוצרים הפערים ממשיכים להיות משמעותיים. ליטר חלב יעלה 28 אחוזים פחות בברלין, כך גם הלחם, הביצים והבצל (שני האחרונים מציגים פער של כ-20% בלבד). אם חשקה נפשכם במכונית פולקסווגן גולף עם מנוע 1.4 – שוב תוכלו לחסוך כמעט שלושים אחוזים על אותה הרכישה בסניף בברלין.

יחס הפוך, כלומר 20% לטובת אמסטרדם תמצאו ברגע שתתיישבו בתוך הטקסי. המונה בברלין מתחיל גבוה יותר.

10%

אוהבים בננות? בברלין הן זולות יותר בעשרה אחוזים וכך גם הקפוצ'ינו שלכם והגבינה המקומית. עוד פערים בין עשרה לעשרים אחוזים לטובת ברלין: תפוחים, תפוזים, קילו חזה עוף, עגבניות, חסה, בקבוק יין, כרטיס לתיאטרון, כל קילומטר של נסיעה במונית, נעלי ריצה נייקי, זוג נעלי ג'ינס וגם המחיר למטר עבור דירה לרכישה מחוץ למרכז.

5-10%

את ההבדלים הקטנים יותר במחירים בין ברלין לאמסטרדם תמצאו למשל בארוחת מקדונלד'ס (כ-6% לטובת ברלין), כרטיס נסיעה בודדת בתחבורה הציבורית וכרטיס חופשי בתחבורה הציבורית.

פירות וירקות באמסטרדם, 10-20 אחוז יותר יקר

ברלין או אמסטרדם
גם הבננות בברלין עולות 10% פחות. FaceMePLS cc by 2.0

הבדלים במשכורת

הנתון החשוב ביותר שממלא במשמעות את כל המספרים שהובאו לעיל הוא גובה המשכורת שכן למרות היתרון של ברלין כמעט בכל קשת המחירים, יתרון זה היה בטל בשישים אם הברלינאים היו משתכרים רק מחצית מחבריהם באמסטרדם. אז כמה מרוויחים בברלין וכמה באמסטרדם?

הפער הוא לטובת אמסטרדם אבל זהו פער זעיר למדי של פחות מחמישה אחוזים, 2106 אירו בממוצע באמסטרדם לעומת 2017 אירו בממוצע בברלין, נטו אחרי מס. בברלין מרוויחים בממוצע רק 90 אירו פחות מאשר באמסטרדם. המשמעות של משכורת כמעט זהה ופער מחירים ברור לטובת ברלין הוא כוח קנייה גדול יותר של הברלינאים.

סיכום המבחן:

מחירי מוצרי צריכה בברלין נמוכים ביותר מ-17% בהשוואה לאמסטרדם
מחירי השכירות בברלין נמוכים ביותר מ-40% בהשוואה לאמסטרדם
מחירי מסעדות בברלין נמוכים ביותר מ-34% בהשוואה לאמסטרדם
מוצרי מכולת בברלין נמוכים ביותר מ-19% בהשוואה לאמסטרדם
והשורה התחתונה, כוח הקנייה המקומי של הברלינאים גבוה ביותר  מ-30% מזה של אלה החיים באמסטרדם.

נתונים: אתר Numbeo

איפה תרצו לגור?

[interaction id="5870ce4d804953407ce1c8fb"]

השוו מחירי מלונות באמסטרדם

השאירו תגובה