בית הקפה שלי בברלין הופך כל ערב לפאב

בית קפה בנויקלן

מאת לירן לוי

הגעתי לברלין לפני שנה וחצי והרחוב הראשון שגרתי בו למשך שבוע היה רויטרשטראסה בנויקלן. החוויה הראשונה הייתה Sahara, דוכן פלאפל מקומי שהתברר כאחד המקומות הכי פופולריים באיזור. כשהגעתי לא הבנתי בהתחלה שאני נמצא בלב העניינים. רחוב Weserstrassee הפך תוך זמן קצר להיות עבורי בית שני עם עשרות ברים, בתי קפה וחנויות בוטיק חמודות באווירה רגועה.

במהלך היום החיים באיזור נראים כמעט נורמליים עם גני ילדים לאורך הרחוב ופארקים מלאים בהורים וילדים שנהנים ממעט הקיץ שיש פה. בלילה הכול משתנה בשעה שהברים נפתחים.

אחד המקומות האהובים עליי כאן נקרא בארטינו (Barettino). זהו בית קפה שהופך לפאב בשעות הערב ונסגר לפני שמתחילה החגיגה בשאר המקומות. בברלין קיימת חלוקה ברורה בין בתי קפה לפאבים. בתי קפה נסגרים בשעה שש ואם יש לכם מזל אז יש גם כאלו שנסגרים בשבע. הפאבים נפתחים החל משעות החשיכה. יש גם כאלה שמתמזגים יחדיו ונתקלתי גם במקומות נועזים שפותחים בשמונה בבוקר ונשארים פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה.

כשגרתי בירושלים הייתי רגיל לבית הקפה קרוסלה בצומת הרחובות של עזה ומטודלה. עם המעבר לברלין גיליתי שהכול סגור בשעה שבע בערב וכך Barettino היה בשבילי כמו אור באפלה. בפעם הראשונה נכנסתי מתוך חשש. החדר הראשון היה מזמין ומיוחד באווירה איטלקית נעימה. לרגע חזרתי לאותו רגע במילאנו שבו השפה שמתנגנת כל כך בקלות נשמעת בכל פינה. מצאתי את המקום המושלם לימות הקיץ הארוכים.

בית הקפה שהופך לפאב מכיל שני חדרים. החדר החיצוני מרווח יחסית ובקיץ אפשר לשבת גם בחוץ על שפת הרחוב. ההפתעה הגדולה היא בפנים, חדר נסתר וגדול עם מקום אינטימי להתבודדות של שעת ערב חרישית. מה שעוד הפך את המקום למיוחד היא האובססיה של בעל הבית לקדושה נוצרית. בכל מקום איקונות וסמלים נוצרים משתלבים בטבעיות בבית קפה איטלקי בסגנון נויקלן.

למדתי לאט להכיר את הרגלי המקום. ביום באים אליו עולי הרגל עם המחשב הנייד, מתיישבים ליד השולחן הארוך בכניסה או פונים אל החדר האחורי בשביל להתייחד עם העבודה.

האוכל האיטלקי הוא כמובן במרכז אבל כמו שהם מצהירים על עצמם ארוחת הבוקר היא בסגנון מקומי.

בערב החיים מתחילים להיות יותר סוערים עם ארוחות ערב על כוס יין ושולחנות מלאים. בית הקפה מתנהל אחרת לחלוטין בקיץ ובחורף כמו כל המקומות בברלין. בימות הקיץ כולם יושבים בחוץ וישנם רגעים שקטים מאוד שבהם ברגע של שמש הפארקים מתמלאים. בחורף הקר, בשעות הערב המוקדמות בית הקפה כבר מלא והיום והלילה מתערבבים. תוכלו למצוא על שולחן אחד אנשים שקועים בקריאה ובכתיבה ולידם יושבים קבוצה דוברת אנגלית או איטלקית או כל שפה אחרת כולל גרמנית מהעולם של נויקלן לארוחת ערב רצינית.

ברטינו, רויטרשטראסה 59, ברלין

ומהו בית הקפה האהוב עליכם בברלין? כתבו לנו