בייבי בום בברלין: פרידריכסהיין עוד רגע עוקפת את פרנצלאואר ברג (אבל לא את ת"א)

בייבי בום בברלין

גאווה גדולה בברלין. מאז 2007 נרשמת בבירה הגרמנית עליה במספר הלידות. מ-8.6 תינוקות לכל 1000 תושבים טיפס המספר ל-9.6 תינוקות לאלף תושבים. סך הכול נולדו בברלין בשנה האחרונה יותר מ-35 אלף תינוקות שמחים כשהרובע המוביל הוא עדיין פרנצלאואר ברג עם 2041 תינוקות ושיעור מרשים של 12.7 תינוקות לכל אלף תושבים.

אבל, יש כבר מי שנושף בעורף. מסתבר שנשות פרידריכסהיין לא טומנות את ידיהן בצלחת ובשנה האחרונה הדביקו כמעט את הפער כשהן מציבות נתון מרשים של 12.5 לידות לכל אלף תושבים. בכך מאיים רובע פרידריכסהיין להפוך כבר בשנה הבאה לרובע הכי פורה בברלין, לפחות בכל מה שקשור לעשיית ילדים.

בוילמרסדורף כבר לא עושים ילדים

בטבלה שיצר הברלינר מורגנפוסט ומתפרסמת היום ניתן לראות את רשימת כל השכונות והרובעים בברלין על פי נתוני הלידה שנרשמו בהם. כך במקום השלישי ניצבת קרויצברג (11.1) ואחריה פנקו, וייסנזה, ודינג ורובע מיטה – כולם עם נתונים מעל הממוצע של ברלין. איפה עושים הכי פחות ילדים בעיר? בשרלוטנבורג, שטגליץ, וילמרסדודף וצלנדורף.

מה שילמדו התינוקות בברלין לכשיגדלו זה שהכול יחסי. בעוד בברלין חוגגים "בייבי בום", השוואה של נתוני הלידה המקומיים לישראל תצייר תמונה מעט פחות חגיגית, לפחות למי שחושב שצריך לחגוג שיעורי לידה גבוהים.

מספר הילדים הממוצע לאישה בגרמניה עומד על 1.5. בברלין, למרות ה-"בייבי בום" מדובר על 1.29. בישראל המספרים גבוהים בהרבה. על פי לשכת הסטטיסטיקה הישראלית שיעור הפיריון עומד על 2.96 ילדים לאישה (2.0 לנשים חילוניות, 4.26 לנשים דתיות ו-6.53 לנשים חרדיות)

ישראל מובילה את שיעורי הפיריון בין מדינות ה-OECD כשרק איסלנד, טורקיה ואירלנד מצליחות להתקרב לרמת התחלופה הרצויה (2.1) המאפשרת שמירה על גודל האוכלוסיה.

השאירו תגובה