בטוחה בעצמה, נרגשת ולא שוכחת את חוש ההומור – ראש העיר החדשה של רומא

אחרי ניצחון סוחף בבחירות לראשות העיר רומא, וירג'יניה ראג'י מבטיחה לא לאכזב את מאות האלפים שהצביעו עבורה וללמד את האזרחים מחדש מהי מעורבות פוליטית

בחודש יולי הקרוב תחגוג וירגי'יניה ראג'י יומולדת 38, ואיזה יומולדת זה יהיה. מי שנבחרה אמש לתפקיד ראש העיר רומא לאחר שניצחה בסיבוב השני של הבחירות המוניציפליות בצורה מרשימה (67.2 מול 32.8 של המתחרה ממפלגת המרכז-ימין) הפתיעה לא רק את תושבי רומא, איטליה ועוד רבים שפתחו הבוקר את עמודי העיתונים ברחבי העולם, אלא גם את עצמה.

בנאום הניצחון שלה, אמש, בשעת לילה ניתן לראות עד כמה ראג'י נרגשת. בתחילת הנאום היא בקושי מצליחה להסדיר את נשימותיה, אבל לאט לאט היא נכנסת לתוך העניינים ולא שוכחת, גם כשהיא נרגשת, לזרוק את הבדיחה הנכונה, בתזמון הנכון כדי לספק לכולם את התחושה שהעיר שלהם נמצאת בידיים אמונות.

רק בת 37, אמא לילד בן שבע, גרה באוטביה בצפון רומא (בעלה גר בנפרד בסמוך), לראג'י יש תוכנית מלאה איך להציל את העיר. מלבד הכנסה של טכנולוגיות חדשות, רפורמות ושינויים מבניים, לראש העיר החדשה חשוב לערב מחדש את הצעירים ולהחיל חינוך מגיל ילדות שייתן לכולם תחושה של שייכות ושל מעורבות. לא עוד רומא שבה יש נתק בין האזרחים והממשל אלא שיטה חדשה, "אנטי ממסדית" במובן הישן של המילה שקורא לכל אחד לקחת חלק, להצטרף ולהשפיע.

כוכבת עולה

ראג'י יכולה להאמין בחלום הזה בכנות מפני שהיא עצמה עשתה את אותה הדרך. בשנת 2011 הצטרפה למפלגת חמשת הכוכבים של בפה גרילו לאחר שבעלה, פעיל בתנועה, דחף אותה לבוא למפגשים ולהצטרף לחיזוק השורות. המפלגה שמבססת את כוחה על מיליוני איטלקים שמאסו – וממשיכים למאוס – בשיטת הממשל הנוכחית נותנת תקווה לא רק לאזרחים שמחפשים דרך אחרת אלא גם למטאורים פוליטיים דוגמת ראג'י. קשה לדמיין את עורכת הדין הצעירה עושה את אותה הדרך מאלמוניות ציבורית לראשות עיריית רומא בתוך אחת המפלגות הקיימות.

הפיצול במפלגת המרכז-ימין ופרשיות שחיתות שהתפוצצו בזו אחר זו נתנו לראג'י רוח גבית בדרך אל הניצחון. בנאום שלה מיד לאחר היוודע התוצאות אומרת ראג'י:

"לקחנו את רומא… עשינו היסטוריה. מהיום ולמשך חמש השנים הבאות האחריות כולה היא שלנו. אני מוכרחה להודות לכל מי שעזר בשנים האחרונות, ובעיקר בשלושת החודשים האחרונים. נתתם את הנשימה כדי שנוכל להגיע עד הלום. התוצאה היא מעל לכל הציפיות. לא רק שניצחנו ברומא, ניצחנו בעוד 12 עיריות ביניהן טורינו. נצטרך בחמש השנים הבאות לעבוד קשה כי אנחנו יודעים כמה קשה רומא. יש לנו תוכנית מדהימה שהכנו ביחד עם האזרחים ואותה נרצה להגשים."

נאום הניצחון מול הפעילים

השאירו תגובה