'בודפשט היא עדיין ההשקעה הטובה ביותר עבור סטודנטים שלומדים באירופה'

בודפשט למשקיעים

שנת הלימודים האקדמאיים מסתיימת וכמעט באופן אוטומטי הריצה את אתרי התוכן ברשת לבדוק עלויות במעונות הסטודנטים, לצד דיור בדירות הקרובות לאוניברסיטה או למכללה לקראת הסמסטר הבא בסתיו הקרוב.

לא מדובר כאן במאות או אלפי סטודנטים, אלא בלמעלה מ-300 אלף ובארץ יש מחסור חמור בחדרי המעונות. הם לעולם לא יספיקו לאכלס את הלומדים. עובדתית מתברר שגם כמות הסטודנטים שכן מתגוררים במעונות קטנה וחד ספרתית באחוזים מבין כלל התלמידים.

זו הסיבה שהשוק החופשי נוסק במחירים ככל שהדיור קרוב למקום הלימודים ובאזורים היקרים אין מנוס אלא לחזור לגור עם ההורים, משהו שנשמע לסטודנטים כמו רעם ביום בהיר.

ההוצאה המשמעותית ביותר

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, רם שפע, כבר הביע דעה שההוצאה על דיור הפכה להיות המרכיב הכלכלי הגדול עבור הלומדים. וכרגיל במקרים כאלה ההשוואה הבלתי נמנעת היא עם דיור של סטודנטים מעבר לים. לא מדובר דווקא בסטודנטים מקומיים אלא ישראלים רבים הלומדים ברחבי היבשת האירופית, כשאחד המוקדים המוכרים והאהובים על הצעירים הישראלים הוא כמובן בהונגריה, שם אפשרויות הלימוד הן מגוונות וניתן לבחור מבין עשר אוניברסיטאות שנמצאות ברחבי המדינה. בשפה האנגלית לומדים שם תחומי רפואה ומקצועות הבריאות, לומדים גם פסיכולוגיה והשלמה לאדריכלות.

בודפשט. השקעה טובה לסטודנטים
Some rights reserved by archer10 (Dennis)

עלויות המחיה בהונגריה מוערכות ב-500 יורו לחודש וכמובן עשויות לעלות בהתאם לעיר ולמיקום בעיר. הישראלים מעדיפים כמובן את בודפשט ומתברר שיותר ויותר מהם מצליחים לשלב את הלימודים עם עסקי הנדל"ן הפורחים בעיר.

לאחרונה רוכשים סטודנטים ישראלים דירות בבודפשט מתוך ידיעה ברורה שכאשר ימכרו אותם בתום הלימודים, הרווח שיעשו יממן להם את כל תקופת הלימודים והעלויות הכרוכות בה. כאן אולי חשוב להדגיש שמס רווחי הון בהונגריה הוא 16% לעומת 25% בארץ, ומס הרכישה הוא 4% לעומת 8% במקרה הטוב כי בסכומים הגבוהים יותר מזנק המס גם ל-10%.

מייקל זלמנסון, המנכ"ל והבעלים של חברת שפע נכסים, אמר בראיון לתקשורת כי המדינה הכי כדאית להשקעה היא הונגריה והסביר שמדובר במדינה ממרכז אירופה. על פיו, בחישוב בין עלות מול תועלת אין בכלל ספק שתשואה הנעה בין 8% ל-12% גדולה באופן משמעותי לעומת התשואות שמתקבלות בארץ.

הליך נוח יותר

זלמנסון, יזם נדל"ן מוערך בזכות הניסיון והידע שלו, הסביר את ההבדל בין חלקי העיר לפיו בצד של בודה יש יותר מגורים בעוד פשט יותר מסחרית. לדעתו, עלויות הדירות הם משהו שכל אחד יכול להרשות לעצמו לרכוש.

בעיקרון ניתן לומר כי החוקים הבסיסיים בהונגריה זהים לישראל, אבל הפרוצדורה נוחה יותר. יחד עם זאת מומלץ מאוד להתייעץ עם בעלי מקצוע בתחום, כלומר עורכי דין ורואה חשבון כדי לבדוק עד הפרט האחרון. חשוב גם שאותם בעלי מקצוע ילוו את הרכישה או ההשכרה.

עוד הוסיף זלמנסון, "אין השקעה טובה יותר. ההשקעה בבודפשט עוקפת את ההשקעה בברלין" שכידוע הפכה גם למוקד התעניינות לא קטן עבור ישראלים."

השאירו תגובה