10% הנחה על הסיור הקלאסי בברלין, בעברית, עם קוד קופון PZCW6H92

בברלין, אמפלמן יסמן לכם מתי לחצות את הכביש

אמפלמן בברלין

הכירו את אמפלמן: האיש הקטן, המשונה והמשעשע שמופיע על רמזורי ברלין. יתכן שכבר ראיתם אותו בעבר. זהו אחד מן הסמלים המפורסמים של העיר ברלין, ומוכר גם הרבה מחוץ לגבולותיה. אבל מי הוא אותו אמפלמן וכיצד הוא הגיע אל רמזוריה של בירת גרמניה?

מסע בין רמזורים

אמפלמן (בגרמנית Ampelmännchen) נוצר בשנת 1961, כאשר גרמניה הייתה עדיין מחולקת למזרח ומערב. מי שהגה אותו היה אדם בשם קארל פגלאו, שלמרבה ההפתעה לא היה עורך דין תעבורה או מעצב גרפי אלא דווקא פסיכולוג שהתמחה בתחום התחבורה. לדבריו, הוא ביקש ליצור דמויות רמזור שניתן יהיה להבחין בהן ביתר קלות, ולכן עיקר ההבדל בין האמפלמן לדמויות המופיעות על רמזורים אחרים בעולם הוא שהגרמני מעט יותר רחב. 

בנוסף, אי אפשר להתעלם גם מן הכובע, שהופיע בסקיצה המקורית של פלגאו אולם היוצר עצמו הופתע מהעובדה שהתקבל על ידי משרד התחבורה במזרח גרמניה, שכן באותם ימים הכובע נחשב לסמל קפיטליסטי. בסקיצות המקוריות היו לאמפלמן גם אוזניים, עיניים ואצבעות – כך שאין פלא שכאשר הוצב הרמזור הראשון באחד הצמתים המרכזיים בעיר, הולכי הרגל פשוט עמדו והתבוננו בו גם הרבה אחרי שהאדום התחלף לירוק.

אמפלמן בברלין
Some rights reserved by malditofriki

שריד אחרון מן המזרח

לאחר שנפלה חומת ברלין ושתי הגרמניות אוחדו לאחת, השלטונות ביקשו לאחד את עיצובי כל רמזורי העיר באופן שיהיה תואם ליתר רמזורי אירופה. אלא שהמהלך נתקל בהתנגדות מפתיעה של התושבים שהתגוררו במקור במזרח גרמניה, אשר ביקשו להותיר את העיצוב על כנו. אמפלמן אמנם עזב את ברלין לתקופה קצרה, אולם לחץ התושבים עשה את שלו והוא אכן חזר לפאר את רמזורי ברלין ונותר שם עד היום.

בשנת 1995 הגיע לעיר מעצב בשם מרקוס הקהאוסן והבין שלכוכב הגרמני, אמפלמן, יש פוטנציאל להפוך לכוכב בקנה מידה בינלאומי: הוא העביר את אמפלמן מהרמזורים אל חולצות, ספלים, מחזיקי מפתחות ועוד שלל מוצרים. כיום אמפלמן הוא סמלה הבלתי מעורער של ברלין, זיכרון אחרון מגרמניה המזרחית, ובעיקר דמות מאוד חמודה להסתכל עליה – גם אם הרמזור כבר התחלף לירוק.

השאירו תגובה