אי הכללת ההכנסות מגרמניה במסגרת טענה של 'מסכנות' אפשרית רק במידה ואינכם מוגדרים כתושבי ישראל לצורכי מס

טענת מסכנות לצורכי מס

אריק שואל:

שלום, המקרה שלי הוא כזה: יש לי ביטוח מנהלים "קפוא", כלומר לא פעיל, בארץ. הביטוח נפתח בזמנו על ידי המעסיק שלי בישראל, אך מאז שעברתי לגרמניה, לא בוצעו הפקדות נוספות אליו.

מה שאני מעוניין לדעת זה:

1) האם אני יכול לטעון ל"מסכנות" ע"י מילוי טופס 159א', ולשחרר את הכסף ללא תשלום מס בישראל? כלומר, האם אני יכול לטעון שאין לי הכנסות, היות והכנסות גרמניות לא נחשבות במניין ההכנסות? (אני תושב חוץ)

2) מה ייקרה כאשר ארצה להעביר את הסכום לגרמניה? האם אצטרך לשלם מס פה?

צוות פירמת Relotax משיב

שלום אריק, הנה תשובתנו

1. סוגיית הפחתת המס על משיכת סכומים שהצטברו בביטוח מנהלים הנה מהסוגיות הקשות בה נתקלים הרבה ישראלים שעושים הגירה.

2. יש לקחת בחשבון שמשיכה כזו תחויב במס בשיעור של 35% וכי הסכומים שיתקבלו עדיין יהיו חייבים במס בגרמניה באם אתה כבר נחשב כתושב גרמניה לצורכי מס. על כן, מומלץ לפנות למומחים במטרה להפחית את המס הישראלי והגרמני ולמנוע מס כפל.

3. אי הכללת ההכנסות מגרמניה במסגרת טענת "המסכנות" (הכנסות נמוכות) אפשרית אך זאת רק במידה ואתה לא נחשב כתושב ישראל לצורכי מס – סוגיה שאינה פשוטה כלל. הגשת דוח להחזר מס על ידי אי הכללת ההכנסות מגרמניה תחייב זהירות מירבית מאחר והיא עלולה להציף לדיון מול רשויות המס בישראל את שאלת התושבות שלך.

4. לגבי הסוגיה אם אתה נחשב כתושב ישראל לצורכי מס הכנסה ו/או לצורכי ביטוח לאומי בישראל או שמא הפסקת להיות כזה, מדובר בשאלה מורכבת מאוד שמוכרעת לפי מבחן מרכז החיים שלך ובהתאם לנסיבותיו של כל מקרה – תוכל לפנות אלינו ליעוץ מורחב יותר בנושא.

המשיבים:

עורך דין ורואה חשבון טארק בשיר, שותף בפירמה ומומחה למסוי בינלאומי, הגירה ורילוקיישן.

רואת חשבון אלינור עיני, מצוות רילותקס, מסים.

למידע נוסף או התייעצות עם המומחים