איזה רובע בברלין הכי התייקר בשנה האחרונה וגם: זיכרונות מפרנצלברג של פעם

מאת טוביה ארם

שוק הדיור בברלין התבלט בשנה הקודמת לא רק בגובה דמי השכירות. מחירי הרכישה של הנדל"ן עלו במהירות במיוחד בבניינים החדשים והאקסלוסיביים שנבנו עם כל הטכנולוגיה המודרנית. אלה שרצו לקנות דירה בבית חדש שנבנה בבירה בשנת 2017 היו צריכים להשקיע עד 20 אחוזים יותר בחלקים שונים של העיר מאשר בשנה שקדמה לה. אלה תוצאות הסקר שנערך באתר המכירות הגדול ביותר בגרמניה, אימוביליין סקאוט 24 ופורסם לאחרונה.

הרובע היקר ביותר בברלין גרונוואלד עלה ב 13.4% והמחיר הממוצע למ"ר נעמד על 6,327 יורו. הרובע השני בגובה המחירים הוא המרכז (מיטה) עם עליה של 16.2% ומחיר נוכחי של 6,102 יורו. דאהלם עלתה ב-15.0% והמחיר הוא 5,792 יורו למ"ר. מחוז טירגארטן עלה ב-18.3% והמחיר הוא 4,792 יורו. קרויצברג עלתה ב-18.3% והמחיר הוא 5,551 יורו למ"ר. שארלוטנבורג ווילמרסדורף עלו ביותר מ-16% והמחיר הוא 5,200 יורו בממוצע. השיא שייך לנויקלן שמציגה מחיר של 4,792 יורו ועלייה של 20.2% בשנה אחת.

הסקר השווה דירות בגודל דומה של כ-80 מ"ר, שלושה חדרים ואיכות בינונית. כמובן, המבנים האיכותיים יותר עולים עוד יותר. לדירות ריקות (ללא דייר) יש להוסיף כ-20% עד 30%. המשמעות היא שדירה בבניין איכותי, עתיק ומשופץ או מודרני וחדש, ללא דייר בקומה שאינה קומת קרקע וגם בקומה גבוהה עם מעלית יכולה לעלות 6,000 יורו למ"ר באיזורים היוקרתיים שהזכרתי.

בהשוואה בין ברלין ומינכן, אגב, האחרונה עדיין מובילה ב-40% בשכירויות ובמחירי הנדל"ן. בכלל, נראה שהמשכורות בברלין לא משחקות תפקיד כל כך גדול במחירי השכירות. אם פעם האנשים הוציאו 20% משכרם על דיור היום זה מגיע כבר ל-45%.

היום נעסוק ברובע אחד, ראשון בסדרה: פרנצלאואר ברג

הרובע של "אוכלי הגזר הביולוגי" הופך יותר ויותר לרובע בורגני רגוע. השקט בו מופרע בגלל נהירת תיירים מוקסמים מכל העולם אשר משוטטים כל היום ברחובות ששופצו לחלוטין לאחר נפילת החומה. זה הרובע היחידי באירופה עם אנסמבל מלא של כ- 5000 מבנים מפוארים מ"דור המייסדים" (המעבר מהמאה ה 19 למאה ה 20) ותקופת היוגנד-שטיל (נובו-ארט) באירופה.

הרובע של "אוכלי הגזר הביולוגי" הופך יותר ויותר לרובע בורגני רגוע. השקט בו מופרע בגלל נהירת תיירים מוקסמים מכל העולם אשר משוטטים כל היום ברחובות ששופצו לחלוטין לאחר נפילת החומה.


את הרובע הזה ראיתי לראשונה הרבה לפני נפילת החומה, בשנת 1978, כשעברתי כתייר צעיר ממערב ברלין למזרח עם ויזה של 24 שעות. הרובע היה במצב גרוע, קירות חיצוניים מפוררים, מדרכות שבורות. בכל מקום עמדו פיגומים עם רשתות מלמעלה. מאוחר יותר התברר לי כי אלה לא נועדו לצורכי בניה ושיפוצים אלא למנוע הידרדרות של רעפים והתמוטטות מרפסות על ראשי ההולכים ושבים ברחובות. בכל מקום נראו חורי הכדורים ממלחמת העולם השניה שהמשטר הקומוניסטי לא טרח כלל למלא בטיח.

פרנצלאואר ברג של אז

פרנצלאוארברג פעם
היו ימים בפרנצלברג. Some rights reserved by sludgegulper

לאחר האיחוד הפך הרובע לפיילוט של תכנית שיפוץ לאומית שאפתנית בגרמניה. כספים אדירים מהעיר ברלין, מגרמניה ומהאיחוד האירופאי זרמו והזניקו את הרובע במהירות מסחררת. הצעירים הרבים, שמצאו משכן ברובע ומקום לקיום חיי התרבות הסוערים החדשים נאלצו לסגת למחוזות אחרים. ההתייקרות הורגשה במיוחד במרכז סביב כיכר קולוויץ, הלמהולץ ושאר השכונות הסמוכות. אפקט ה"ספיל-אובר" הורגש גם ברובעים הסמוכים. כולם נהנו מהרתיחה של סיר הקצפת שגלשה לעבר השכנים.

יותר ויותר גרמנים ממדינות הדרום העשירות, אמנים, מוציאים לאור, סטארט-אפיסטים, עברו לרובע והעלו את המחירים עוד יותר. בשלב מסוים היתה הרגשה של כיבוש שוואבי (באדן-וירטמברג) עם הדיאלקט המיוחד שהביאו איתם ונוצרה התנגדות עממית לכניסת הזרים החדשים. כתובות נאצה שנכתבו בהומור רוססו על קירות הבתים וכרזות נתלו במרפסות עם תמונות דוחות של המאכל הלאומי מדרום מערב גרמניה: שפעצלע (איטריות ביצים ביתיות).

עכשיו המצב נרגע. כמעט ולא מוצאים יותר תושבים מקוריים שנשארו ברובע. המחירים הבריחו את רובם כבר מזמן. אלה שנותרו נאבקים עדיין בבתי המשפט נגד דרישות בעלי הדירות להעלאות דרסטיות של מחירי השכירות בגלל שיפוצים איכותיים שבוצעו לאחרונה.

פרנצלאואר ברג היום 

פרנצלאואר ברג היום
Some rights reserved by abbilder

משפחות אקדמאים, משפחות חד הוריות ובודדים עם ילדים מסתובבים ברחובות עם עגלות בכל מקום, נעים מסונדלים בקבקבי בירקנשטוק ומטפחות כרוכות מסביב לגרון. אמהות מבוגרות עם שיער אפור יושבות במגרש המשחקים. הבדיחה מספרת שאמא כזאת מזהירה את הילד הקטן: "אם גבר זר במגרש המשחקים מציע לך ממתקים, עליך לוודא קודם שהם ללא סוכר".

משפחות אקדמאים, משפחות חד הוריות ובודדים עם ילדים מסתובבים ברחובות עם עגלות בכל מקום, נעים מסונדלים בקבקבי בירקנשטוק ומטפחות כרוכות מסביב לגרון. אמהות מבוגרות עם שיער אפור יושבות במגרש המשחקים.


אחד הפרויקטים הגדולים ביותר בפרנצלברג הוא "ניו" ברובע הסקנדינבי ליד גשר בורנהולם. בפרוייקט נבנו תשעה בתים עם 190 דירות, אשר מקובצים סביב חצר ירוקה. המחירים למ"ר הם בממוצע 4100 יורו, מחיר צנוע יחסית לשכונה. פנטהאוז עם כמעט 200 מטרים רבועים מוצע בפחות ממיליון יורו. מחירי מציאה של ממש. נורמלי היום במרכז הרובע זה הסכום הכמעט כפול.

עוד בסביבה: רחוב אודרברגר שטראסה ששופץ מאד, בסמוך למאואר-פארק (פארק החומה) שבו מתקיים שוק פשפשים סואן בכל סוף שבוע, עם דוכני מזון ומוסיקת רחוב בכל פינה, התמלא במסעדות ובתי קפה ומושך אליו מטיילים רבים. על יד קולוויץ-פלאץ נמצא בית הקברות היהודי העתיק של הרובע. חצר סגורה הגובלת בשורה ארוכה של מסעדות ובתי קפה. וגם, בית הכנסת העתיק והיפהפה בריקה-שטראסה ששופץ ב כ-30 מיליון יורו ונפתח שוב לציבור הרחב.

השאירו תגובה