8 אטרקציות בקראקוב שמחכות לכם בשנת 2022

הופעה בקראקוב

עיר עם עבר יהודי עשיר שתאפשר לכם להתחבר לשורשים היהודיים דרך ביקור באתרי זיכרון, מופעי קלייזמר חיים, בית כנסת מהמאה ה- 15 וגם דרך חיי המקומיים כמו מכרות מלח, טירות ועוד. הנה כמה כרטיסים שיאפשרו לכם להכיר טוב יותר את קראקוב

ֿאתר הזיכרון אושוויץ – בירקנאו

לא קל להשתמש במילה אטרקציה למקום הראשון ברשימה הזאת אבל אכן מדובר במקום שתיירים רבים שרוצים לראות במו עיניהם. זהו אתר הזיכרון והמוזיאון של מחנות ההשמדה אושוויץ – בירקנאו. קומפלקס אושוויץ – בירקנאו פעל חמש שנים בזמן המלחמה ובמשך שנות פעילותו רצחו הנאצים מיליון וחצי אנשים.

כרטיס הסיור הזה יתן לכם את ההזדמנות לשמוע עוד וגם לראות מקרוב את מחנה ההשמדה המפורסם ביותר וזאת בעזרת מדריך מקומי. הסיור אמנם לא יצטרף לרשימת הכיופים שלכם בזמן החופשה בפולין אבל חשוב ללמוד גם את הפרק השחור בהיסטוריה האנושית (ובפרט, בהיסטוריה היהודית) שיותיר עליכם רושם רב.

הסיור מתבצע בעזרת אוטובוס תיירים ממוזג שבו תוכלו לחזות במהלך הנסיעה גם בסרט דוקומנטרי. בהמשך תיכנסו דרך השערים עם הכתובת "העבודה משחררת" לתוך המחנה שהוא היום אתר הזיכרון. בתחומי אושוויץ בירקנאו יחכה לכם מדריך הסיור ובעזרתו תוכלו לנסות ולהבין איך זה היה להיות אסיר במחנה המוות.

מאה וחמישים מבנים במקום ועוד 300 הריסות. לא מעט מהפריטים אותנטיים ונשארו מאז אותם ימים, כמו גדרות, מגדלי שמירה תשתית רכבת וכן הלאה. יצוין כי ההדרכה אינה בעברית. 

לרכישה

כרטיס קראקוב פס

כרטיס כניסה לאטרקציות שמאפשר לכם לחסוך זמן וכסף בכניסה ל- 40 מוזיאונים ואטרקציות בקראקוב. תוכלו לבחור חלון זמן של יומיים או שלושה ולראות את המפעל של אוסקר שינדלר, את הבזיליקה של סנט מרי, את מגדל כיכר העיר, בית המרקחת איגלס, המוזיאון היהודי, בית הכנסת הישן ועוד. 

הכרטיס  כולל גם שימוש חופשי בתחבורה הציבורית.

כדי להשתמש בו, תצטרכו להמיר את השובר שקיבלתם לטלפון לכרטיס פיזי בנקודת התיירות של חברת דיסקברי קרקוב. יחד עם הכרטיס תקבלו גם חוברת עם כל ההטבות האפשרויות. 

לרכישה

מכרות המלח

כרטיס למכרה המלח של וייליצקה יאפשר לכם לדלג על התור ולהתרשם במשך 3 שעות מאתר רשום באונסקו, במרחק לא רב מקראקוב וזאת בעזרת מדריך מקומי שיוביל אתכם לעומק המכרה, בין 64 ל- 327 מטר מתחת לאדמה. תוכלו ללמוד על טכניקות הכרייה מימי הביניים ועד לימינו אנו.

זהו אחד המוזיאונים הגדולים בתחום הכרייה. קחו בחשבון שישנן 800 מדרגות לרדת, מהן 400 כבר בפתיחת המסע. הדרכה אפשרית באנגלית, איטלקית או ספרדית והעלות של הכרטיס 24 אירו בקירוב.

לרכישה

טירת ואבל

עוד אטרקציה חביבה על תיירים באזור קרקוב היא טירת ואבל. גם כאן מחכה לכם מדריך חי ואמיתי שיוציא אתכם לסיור של שעה אחת החל מהשעה 1:30 בצהריים. בסיור תלמדו על פולין של המאה ה-14.

גם זהו אתר מורשת עולמית של אונסקו.

מלכים פולנים הילכו כאן בין החצרות והחדרים. בסיור תוכלו לשמוע על העבר הסוער של הטירה הזאת. הכרטיס מאפשר לדלג על התור ולא צריך להמיר אותו לכרטיס פיזי אלא פשוט להציגו על צג הטלפון. הסיור מתקיים בשפה האנגלית ואפשר לבטל עד 24 שעות לפני המועד.

לרכישה

המפעל של שינדלר

למפעל של שינדלר או נכון יותר למוזיאון שכיום פועל בתחומיו תוכלו לרכוש גם כרטיס נפרד שעולה פחות מ-20 אירו ולצאת לביקור של שעה וחצי כולל דילוג על התור. זהו אחד מהסיפורים המוכרים של מלחמת העולם השנייה, הרבה בעיקר הסרט ההוליוודי.

במפעל לשעבר תוכלו לראות תצוגה על הכיבוש הנאצי של קרקוב בין השנים 1939-1945 ולנסות ולהרגיש איך היו החיים בגטו ובמחבוא  עד לשחרור על ידי הצבא הסובייטי. 

לרכישה

קונצרט קלייזמרים

כמו שאתם מרגישים בקרקוב העבר היהודי נמצא ממש באויר ורבות הן האטרקציות שקשורות בעבר זה. גם אם לא בטוח עד כמה המשתתפים בקונצרט הזה הם בעלי שורשים יהודים, הזיקה שלהם למוזיקה היהודית ברורה ומסקרנת.

זהו מופע של 60 דקות שמתחיל בארבע וחצי אחרי הצהריים והזדמנות מצוינת לחזות בהופעה לייב של קלייזמרים פולנים מודרניים ואולי ככה לנסות גם להרגיש את האוירה היהודית שהייתה חלק מהעיר, קודם שנכחדה.

מוזיקת הקלייזמרים הושפעה ממוזיקה רומנית עממית יחד עם תוספת יידית של התרבות היהודית. אלה מלודיות אקספרסיביות שמעוררות צחוק ובכי.

הכרטיס אינו כולל שתייה במופע אבל כאמור אפשרות לצפות במופע עצמו וכרטיסים במחיר נחמד מאוד של החל מ- 11 אירו.

לרכישה

קונצרט של יצירות מאת שופן

כרטיס להופעה של  60 דקות שמתחילה ב 19:00 ומוקדשת כולה למוזיקה הקלאסית של המלחין הפולני המוכר. מחירו של הכרטיס 13 וחצי אירו בקירוב והוא כולל גם כוס יין שתעזור לכם לנוח, להירגע ולהיכנס לתוך החוויה. קונצרט באוירה אינטימית, בחלל מעוצב בסגנון המאה ה-15.

לרכישה

בית הכנסת הישן

עוד אטרקציה רלוונטית ביותר בקרקוב היא בית הכנסת הישן. כרטיס כניסה נמכר במחיר סימלי של שני אירו וחצי בקירוב. תמורת הסכום הזה תוכלו להיכנס לתוך המורשת היהודית של המאה ה- 15 וגם לגלות איך הפולנים שיחזרו את בית הכנסת הישן לאחר שנות המלחמה והפכו אותו למוזיאון שהוא גם סימן לעבר היהודי של העיר. הדגש בסיור הזה על הדו קיום בין הפולנים והיהודים ופחות על התקופות הסוערות. בבית הכנסת פריטים אותנטיים מהעבר המפואר. 

לרכישה

השאירו תגובה