הונגריה ממזרח למערב. 10 אטרקציות שאסור לכם להחמיץ

סנטאנדרה

טוקאי

אנחנו יוצאים לדרך עם עיירה בת 5,000 תושבים. מלבד היותה עיר תאומה של בנימינה גבעת עדה בישראל, טוקאי מציעה היסטוריה מאוד מפוארת ובעיקר מסורת ארוכת שנים של ייצור יין. ההיסטוריה של טוקאי מתחילה בשנת 1067 אז מוזכר האיזור כמקום לגידול גפנים. ב 1450 העיר הפכה שטח מלכותי של משפחת הוניאדי והמשיכה לפרוח בימי האימפריה האוסטרו הונגרית. מלחמות העולם ריסקו את כלכלת היין של טוקאי ורק לפני כשלושים שנה המקום שוב הוכרז כעיר. ייצור היין משגשג מחדש היום בטוקאי שנמצאת על אחד משבעה אזורי גידול יין מרכזיים בהונגריה ושחצי משטחה מוקדש לצורך כך.

על המפה

הפארק הלאומי הורטובאג'

עדיין במזרח המדינה, הפארק הלאומי הורטובאג' הוא בעצם חלק מערבת הדשא הטבעית הכי גדולה באירופה. לפני 20 שנה הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. שטח הפארק שנחשב לחלק מהמישור ההונגרי הגדול הוא 800 קילומטרים רבועים ואפשר למצוא בו תלי קבורה מתקופת הברונזה, מבני צ'ארדה (כמו הח'אן המזרח תיכוני) – פונדקים לטובת הנוסעים שעברו בשטחי הפארק לפני מאות שנים, את גשר האבן הארוך ביותר בהונגריה וכמובן מיני חיות רבים.

על המפה

הפארק הלאומי אגטלק

הכפר אגטלק הוא נקודת הכניסה למערת הנטיפים הכי גדולה באירופה שבתוכה תמצאו את אולם הענקים – חלל באורך 125 מטרים, בגובה 30 מטרים וברוחב 55 מטרים. המערה הזאת כל כך גדולה שהיא מתחילה בהונגריה אבל ממשיכה לסלובקיה ושם משנה את שמה לדומיצה. גם כאן הוכרז אתר מורשת עולמי של אונסק"ו שכולל את מאות מערות הנטיפים (כ-700).

על המפה

אגטלק, הונגריה
אגטלק, הונגריה Some rights reserved by Govisity.com

מצודת אגר

ההיסטוריה ההונגרית מרתקת ומצודת אגר היא מקום נוסף להתרשם ממנה. המצודה הראשונה נהרסה ב-1241 בזמן הכיבוש המונגולי של הונגריה. הבישוף של הכפר העתיק את מיקומה לגבעה סלעית בעיירה אגר שם נבנתה מצודה חזקה יותר. המצודה עמדה במתקפה טורקית עזה בשנת 1552 – המתקפה שכללה צבא של 40,000 חיילים שהסתערו עליה אבל נהדפו על ידי כוח קטן של כאלפיים מגינים. סיפור הגבורה הזה הוא חלק מההיסטוריה ההונגרית למרות שיש לו גם המשך פחות שמח. סמוך לשנת 1600 הטורקים חזרו והפעם המצור שלהם הצליח והמצודה נכבשה. 100 שנים אחר כך האוסטרים פוצצו חצי מהמבנה.

במקום אפשר למצוא גם מוזיאון שמגולל את סיפור הכפר, תערוכת ציורים, מערכת של מקתפים שרצה מתחת למצודה, מוזיאון שעווה ועוד מספר תצוגות תקופתיות.

על המפה

הולוקה

אנחנו מתקרבים לבודפשט. במרחק של 90 קילומטר מצפון-מזרח לבירה נמצא הכפר הזה שמשמעות שמו היא אבן העורב. בכפר עדיין מתגוררים הפאלוצים שמלבד הלבוש האופייני והמיוחד מגלים יכולת מרשימה של ייצור של פריטי אומנות. הכפר הוא אתר מורשת נוסף של אונסק"ו והבתים בו מסודרים סביב רחוב אחד ראשי. המבנים הארוכים של הבתים נוצרו לאורך הדורות כשכל דור מוסיף עוד אגף לתוך עומק החצר. במקום גם כנסייה שנראית כמו אחד הבתים ובסמוך ישנה גם טירה הרוסה, טירת הולוקה.

על המפה

המוזיאון באויר הפתוח

ההונגרים התקנאו בשוודים שהקימו בשטוקהולם כבר בסוף המאה ה-19 מוזיאון פתוח ויצרו את המוזיאון שלהם בשנת 1967. בעצם זהו שיחזור של חיי הכפר ההונגרים משמונה מחוזות שונים של המדינה. חוץ מכפריים מקומיים כביכול שמסתובבים בשטח תוכלו להתרשם ממגוון האומנויות בהם עסקו תושבי הכפרים בהונגריה של פעם וליהנות משיטוט בטבע של העיירה. חוויה מומלצת בסך הכל ורגועה למדי.

על המפה

סנטאנדרה

אנחנו ממשיכים להתקרב לבודפשט וכמעט נושקים לה. העיירה סנטאנדרה נמצאת רק 20 קילומטרים מצפון לבודפשט והיא אתר תיירות פופולרי שמכוון עצמו לתיירים עם הרבה מאוד גלריות ומוזיאונים, ביניהם גם מוזיאון המרציפן שהישראלים מכירים אותו היטב. המוזיאון בן שתי קומות כולל גם בית קפה, חנות ואפילו דפי הסבר בעברית. לסנטאנדרה היסטוריה יהודית עם מספר משפחות שהגיעו אליה טרום מלחמת העולם השנייה. רק משפחה אחת שרדה ולאחר שחזרה לביתה, הקימה אתר הנצחה קטן. בעיירה סימטאות יפות, ריצוף אבנים מיוחד, כיכר גדולה במרכז, עיצוב בסגנון הבארוק עם גגות משופעים, חלונות קוקייה מעוגלים ופתחי חלונות מסוגננים.

על המפה

בודפשט

הגענו לאטרקציה מספר אחת של הונגריה הלוא היא בודפשט, כמובן. אחד מכל חמישה הונגרים גר בבירה ולמרות זאת סובלת בודפשט מהידלדלות תושבים. בשנות השמונים גרו פה יותר משני מיליון אנשים וכיום רק 1,750,000. המגמה הזאת ובטח לא מפריעה לתיירים שמגיעים לעיר ששוכנת בין שתי גדות נהר הדנובה ומורכבת מהערים פשט ובודה.

הזווית היהודית בעיר בוהקת מאוד. זה לא רק מקום לידתו של בנימין זאב הרצל או חנה סנש, פה גם נמצא בית הכנסת השני בגודלו בעולם. הקהילה מנתה בשיאה כמעט 300 אלף בני אדם אך שליש מהם נספו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה המקומיים שלהם, אנשי מפלגת צלב החץ. אנדרטה בצורת ערבה בוכיה שעל כל אחד מאלפי העלים שלה שם של יהודי שנרצח, מזכירה מעט ממה שאירע כאן.

מצודת בודפשט
Some rights reserved by nan palme

שני החלקים של בודפשט שונים זה מזה. בודה הררית, מיוערת ופחות אורבנית בעוד פשט היא מישורית. בצד של פשט תמצאו את מדרחוב ואצי – רחוב הקניות הראשי של העיר עם בתי קפה וחנויות וכל מה שעשוי לעניין אתכם, כיכרות יפים כמו כיכר וורשמרטי, את השוק המקורה, בזיליקת אישטוון הקדוש, המוזיאון הלאומי של הונגריה, בניין הפרלמנט ההונגרי והרובע היהודי שבו מספר בתי כנסת וגם המוזיאון היהודי הממוקם בביתו לשעבר של בנימין זאב הרצל.

גם בניין האופרה מחכה בצד הזה של העיר, הפארק העירוני שקופא בחורף והופך למשטח החלקה, קניון ווסט אנד – אחד מהגדולים בצד המזרחי של אירופה ועוד.

את אתרי מרחצאות התרמיים המפורסמים של בודפשט תמצאו בצד של בודה, שם גם הארמון המלכותי מנהרת בודה, המצודה האוסטרית ועוד.

על המפה

פץ'

מבודפשט אנחנו ממשיכים דרומה עד סמוך לגבול של הונגריה עם קרואטיה וסרביה .כאן נמצאת פץ' עם כמאה וחמישים אלף תושבים ובתוך המחוז הדרומי ביותר של הונגריה. גם כאן ההיסטוריה מספרת לא מעט את סיפור הכיבוש העותומני והשחרור על ידי האימפריה האוסטרו-הונגרית. כנסיות שהפכו מסגדים וחזרו להיות כנסיות… שרידים של כל כובשי העיר נמצאים ברחבי העיר והיא יעד מעניין לביקור. תמצאו בעיר חוץ מכנסיות גם את בית הכנסת הראשי המרשים, את בניין העירייה, האוניברסיטה שבה לומדים גם ישראלים לא מעטים ואת המוזיאון המקומי.

על המפה

ארמון Eszterháza

ארמון ורסאי ההונגרי. מבנה הרוקוקו הגדול והמרשים ביותר שיש להונגריה להציע. הבנייה שלו החלה עוד במאה ה-18 והוא מכיל 126 חדרים כולל חדר משתה שבו תקרה מצויירת, ספרייה גדולה ומגוון פריטים רחב. הארמון הוקם במכוון על אדמה לא יציבה קרוב לאגם כדי להוכיח את ניצחון הרוח על החומר.

על המפה

השאירו תגובה