אז כמה יעלה לכם מ"ר בדירה באירופה?

מגורים בבריטניה

הפערים באירופה לנכסי מגורים גדולים ויכולים לנוע עד פי 25 ויותר לכל מ"ר. גם כשהמרחקים אינם גדולים, משתנות הוצאות הרכישה במהירות ממדינה למדינה ולפעמים די לחצות את הגבול כדי לגלות שחלום הדירה שלכם התייקר פתאום או להיפך, הפך למעשי. הנה כמה נתונים על מחירי הדירות באירופה

רק קצת יותר מ-4000 אירו, זה מה שיעלה לכם כל מ"ר בדירה משלכם, אם תחליטו לקנות ולהפוך לבעלים של נכס למגורים בגרמניה. דירה של 60 מ"ר למשל תעלה בגרמניה, 240,000 אירו. כמובן שישנם פערים בין הערים השונות ובמינכן תצטרכו לשלם יותר מאשר בברלין. אם אתם מתעניינים אז המחיר הממוצע בברלין עומד עדיין רק על 3,036 אירו למ"ר אבל בשנה האחרונה נרשמה עלייה (בגרמניה כולה) של 7.7 ואחרי שנים רבות שבהן שוק הנדל"ן הגרמני הראה יציבות מחירים אפשר לומר שמדובר בזינוק ובשינוי משמעותי ביחס למה שהיכרנו בעבר. הסיבות: צמיחה כלכלית חזקה, 1.1 מיליון פליטים, הגירה לתוך המדינה של אוכלוסיות שמחפשות עבודה, היקף בנייה נמוך יחסית לדרישה וריבית נמוכה. 

באיזו עוד מדינה באירופה אפשר ליהנות מאותה רמת מחירים של נכסי מגורים כמו בגרמניה? אירלנד, למשל, שבה המחיר למ"ר הוא 4150 אירו בקירוב וגם דנמרק עם מחיר למ"ר העומד על 4280 אירו.

זולה יותר מגרמניה – אבל לא מברלין – היא מלטה השמשית עם מחיר למ"ר של 3577 אירו. הרפובליקה הצ'כית שגובלת עם גרמניה מדרום מזרח מציעה לכם מ"ר בדירה משלכם במחיר של 3384 אירו.

שתי אופציות זולות אפילו יותר הן בלגיה ואנדורה. בכל אחת מהשתיים יספיקו 3000 אירו למ"ר. דירה של 60 מ"ר באנדורה עם נוף להרים לא תגזול מכם יותר מאשר 180,000 אירו (וגם המיסים שם יעשו לכם מצב רוח טוב).

זול ביוון

סלובניה היפה היא לא רק יעד לתיירות. עבור מי שמחפש לקנות לעצמו בית, מדובר בהוצאה של 2853 אירו למ"ר. באוקראינה המחיר אפילו טוב יותר וביוון – עם קריסה כלכלית או בלי – זה משתפר ל-2716 אירו למ"ר.

לטביה וסלובקיה מציעות מ"ר בסביבות ה-2600 אירו ואילו פורטוגל תיתן לכם לא רק להרגיש בקצה המערב אלא גם ליהנות מהמחיר. מ"ר של דירה בפורטוגל עולה בממוצע 2543 אירו.

הונגריה, אסטוניה וסרביה ממשיכות להוריד את הרף עם מחיר אטרקטיבי (למי שיש לו כסף) של 2300 אירו בקירוב למ"ר בדירה לרכישה.

פולין, מי שנחשבת על ידי רבים ליעד הבא לישראלים אחרי ברלין וגרמניה מציעה מ"ר לדירה משלכם במחיר של 2159 אירו. כמעט חצי מגרמניה.

פחות מאלפיים אירו למ"ר

ואיפה אפשר לקנות דירה במחיר של פחות מ-2000 אירו למ"ר? בליטא. ואם אתם רוצים לחתוך עוד בהוצאות, ברומניה תמצאו ממוצע של 1537 אירו למ"ר וכך פחות או יותר גם בקפריסין שכנתה של ישראל שמתעלמת במפגין מכך שהמחיר בישראל למ"ר הוא 12,000 אירו בקירוב. (כמו מקום שני באירופה)

במונטנגרו, גם אם אתם לא יודעים בדיוק איפה זה או איך מגיעים לשם, תשלמו 1400 אירו למ"ר, בבולגריה 1254, במקדוניה 1134, בקרואטיה 1050 ובמולדובה (מצפון מזרח לרומניה) כמעט יתנו לכם את הדירה חינם. רק 965 אירו למ"ר.

הפערים גדולים מאוד, גם כשהמרחקים הגיאוגרפים לא מאוד גדולים. דירה אחת בגרמניה תעלה לכם כמו ארבע במולדובה. שש דירות בגרמניה יעלו כמו דירה אחת בבריטניה.

ואיפה יקר יותר מגרמניה?

אז אחרי שהגענו לתחתית, זמן לחזור למציאות של המערב והקפיטליזם (למרות שגם הקומוניזם לשעבר התייקר מאוד כמו שתראו מיד). בספרד למרות בעיות אבטלה וקשיים כלכליים עדיין המחיר למ"ר גבוה מאשר גרמניה, הרבה בזכות משקיעי חוץ שמחפשים מקום חם ונעים תחת השמש. 4409 אירו למ"ר המחיר שם.

לוקסמבורג מייקרת את ההשקעה מעל רף ה-5000 אירו למ"ר ולאיטלקים אולי אין עבודה אבל יש הרבה כבוד לנדל"ן שלהם – זה ההיסטורי וזה החדש. כל מ"ר בארץ המגף יעלה לכם כ-5800 אירו למ"ר. הולנד כבר מעלה את הרף ל-6000 אירו למ"ר, יקר כמעט בחמישים אחוזים מהממוצע הגרמני.

פינלנד הקרה תבקש מכם 6600 אירו בקירוב למ"ר ושבדיה תחסוך להם בהוצאות על ריהוט אבל תיקח 6991 אירו לכל מ"ר של נכס במדינה.

הכי יקרות

הגענו בשעה טובה למועדון חמש הספרות – מדינות שבהן מ"ר בנכס למגורים עולה יותר מ-10,000 אירו. ומי נמצא במועדון?

פותחת את רשימת הגדולות צרפת עם מחיר בשחקים של 10,443 אירו למ"ר. פי שניים מהממוצע של מדינות האיחוד. באוסטריה המחיר דומה מאוד, 10,807 אירו למ"ר ובשוויצריה זה כבר מחיר שוויצרי לגמרי של 11,476. רוסיה עם מחיר דומה מאוד לזה של שוויצריה ובראש, (אם לא מחשיבים את מונקו הקטנטנה שבה המחיר הוא 44,522 למ"ר) בריטניה עם מחיר בלתי נתפש של 25,575 אירו למ"ר.

ובינתיים במזרח התיכון

כאמור שוב, מתבקשת ההשוואה לישראל בה מחירי הנדל"ן ממשיכים לעלות. עם 12,000 אירו בקירוב למ"ר יכולה ישראל להתברג למקום השני באירופה. סוג של הישג.

מעניין להשוות גם את השכנות של ישראל למצב מחירי הדירות באירופה. לבנון למשל מציגה את רף המחירים המרשים ביותר למדינה מזרח תיכונית לחוף הים התיכון עם 3693 אירו למ"ר (יקר יותר מצ'כיה). באיחוד האמירויות תשלמו כ-5900 אירו למ"ר (כמו בהולנד), בירדן 1415 (קצת יותר מבולגריה) ובמצרים 831 אירו למ"ר, הכי מבצע שתקבלו.

מקור: גלובל פרופרטי גייד

הישארו מעודכנים. הירשמו לניוזלטר שלנו

תגובה אחת על הפוסט “אז כמה יעלה לכם מ"ר בדירה באירופה?

  1. דניאל שטרית אומר:

    מה עלות מטר מרובע בניה כמובן ממחיר עד מחיר ממוצע בקרואטיה בעיר בשם vabriga

השאירו תגובה